Na Maderze od października zanotowano blisko 1400 przypadków zarażenia dengą. Wśród hospitalizowanych z powodu tej ostrej choroby zakaźnej przenoszonej przez komary są zarówno mieszkańcy wyspy, jak i zagraniczni turyści. Przypadków zarażeń może być znacznie więcej, bo władze sanitarno-epidemiologiczne czekają na wyniki badań kolejnych ponad 500 osób z objawami tej choroby. Kilkanaście osób zachorowało po powrocie do swoich krajów.

Jak poinformował w środę przedstawiciel Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Sztokholmie, dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może przyczynić się do poważnych zagrożeń dla zdrowia publicznego.

 

Przez komary i deszcze

„Rozszerzającej się na Maderze dengi nie można lekceważyć. To pierwsza od 1920 r. tak poważna epidemia na kontynencie europejskim. Nie wykluczamy, że w najbliższych tygodniach jej występowanie może się nasilić” – przewidują eksperci ze Sztokholmu, przebywający na portugalskiej wyspie od połowy października.

Z kolei według władz Urzędu ds. Zdrowia w Lizbonie, sytuacja na wyspie jest pod kontrolą, a zespoły biologów i inspektorów sanitarnych zlokalizowały już główne siedliska komarów roznoszących chorobę. Przyznają oni, że populacja owadów wzrosła na przełomie października i listopada w następstwie intensywnych opadów deszczu na Maderze.

Przypadki zarażeń także na kontynencie

W listopadzie br. zanotowano 17 przypadków dengi u osób, które wróciły do własnych krajów z Madery. Siedem osób pochodzi z Niemiec, sześć z Wielkiej Brytanii, dwie z Francji oraz po jednej z Finlandii i Szwecji. 

– Pozostajemy w bliskim kontakcie z innymi szpitalami w Europie, w których przebywają zarażeni dengą na Maderze. Osiem przypadków odnotowaliśmy także na terenie Portugalii kontynentalnej – powiedział dyrektor portugalskiego Urzędu ds. Zdrowia Francisco George.

Może prowadzić do śmierci

Władze sanitarno-epidemiologiczne Madery przyznają, że na razie nie są w stanie określić dokładnej liczby osób zarażonych dengą na wyspie, gdyż czekają na wyniki badań ponad 500 pacjentów z objawami tej choroby.

Denga jest chorobą wirusową, która z uwagi na brak skutecznych leków może prowadzić do śmierci. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, krwotoki, silne bóle głowy, stawów i gałek ocznych, a także wysypka. Wirus, występujący głównie w krajach strefy tropikalnej, przenoszony jest przez komary Aedes Aegypti.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating