Asteroida Didymos znalazła się na celowniku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ma w nią uderzyć rozpędzony próbnik wysłany z Ziemi.

 

O tym, jak niebezpieczne może być spotkanie z kosmiczną skałą, przypomniał nam niedawny deszcz meteorytów na Uralu, który zbiegł się w czasie z rekordowo bliskim przelotem asteroidy 2012 DA14.

Cel namierzony

Po tych wydarzeniach Europejska Agencja Kosmiczna zdaje się przyspieszać prace nad programem misji AIDA, której celem ma być próbne zderzenie z planetoidą. Naukowcy chcą sprawdzić, jak zachowa się potencjalnie niebezpieczne ciało niebieskie po takim zderzeniu i czy w podobny sposób będziemy mogli radzić sobie z asteroidami zmierzającymi wprost w naszą planetę.

 

Misja planowana jest od dwóch lat, a teraz, po konsultacjach z innymi uczestnikami projektu AIDA, wyznaczono cel: asteroidę 65803 Didymos.

Zderzenie w 2022 roku

To asteroida w układzie binarnym, czyli składa się z dwóch krążących wokół siebie skał, z których jedna ma ok. 800 m średnicy, a druga ok. 150 m. W ich kierunku mają zostać wysłane z Ziemi próbniki, które spotkają się z Didymosem w 2022 roku, gdy skała będzie w odległości ok. 11 mln km od Ziemi (dla porównania od Słońca dzieli nas niecałe 150 mln km).

ESA planuje wysłać dwa próbniki – jeden uderzy w mniejszą asteroidę z prędkością 6,25 km/s (22,5 tys. km/h), podczas gdy drugi będzie z bliskiej odległości rejestrował efekty tej kolizji. Obserwacje będzie można też prowadzić z Ziemi, przy użyciu teleskopów o średnicy 1-2 m.

Astronomowie zaznaczają, że Didymos nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, a jest jedynie obiektem doświadczalnym dla niskobudżetowej misji AIDA. Mają oni nadzieję, że wytrącając go z orbity i zmieniając sposób, w jaki obie skały krążą wokół siebie, dowiedzą się, jak sobie w przyszłości radzić z zagrożeniem z kosmosu.

Można zgłaszać pomysły

– AIDA to nie tylko misja na asteroidę, to także platforma otwarta dla innych naukowców – deklaruje Andres Galvez, jeden z menedżerów ESA. Do 15 marca mogą oni zgłaszać propozycje eksperymentów, które będzie można przeprowadzić przy okazji wyprawy do Didymosa.

Źródło: tvnmeteo.pl, NASA
0 0 votes
Article Rating