Felix Baumgartner przekroczył barierę dźwięku – powiedział na konferencji prasowej po skoku Austriaka Brian Utley z Międzynarodowej Federacji Lotnictwa Sportowego. Baumgartner stał się tym samym najszybszym człowiekiem na ziemi.

Na konferencji prasowej po skoku Austriaka Utley mówił, że podczas skoku Felix osiągnął prędkość 1342 km/godz, czyli 1,24 liczby Macha.

Utley oświadczył, że po raz pierwszy człowiek osiągnął taką szybkość mając na sobie jedynie skafander. Dodał, że poruszanie się z taką prędkością „jest trudne do opisania, bowiem tego się nie czuje”. – Nie mając punktów odniesienia nie wiesz, jak szybko się poruszasz – dodał.

W powietrzu o temperaturze 15 st. C prędkość dźwięku wynosi 1.225 km/godz.

Kłopoty z temperaturą

Baumgartner wzniósł się w niedzielę balonem na wysokość ponad 39 km (39.044 m), ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O ok. 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości. Po ok. 9 minutach szczęśliwie wylądował na wschodzie stanu Nowy Meksyk.

 

Nie udało mu się pobić rekordu najdłuższego swobodnego spadania. Baungartner leciał 4 minuty i 20 sekund. Poprzedni rekord Joe Kittingera to 4 minuty 36 sekund.

Podczas wznoszenia się balonem Baumgartner sygnalizował ekipie naziemnej, że jest mu za zimno. Sygnalizował też kłopoty z ogrzewaniem hełmu. Kiedy spadał, powiedział, że zaparowała mu szyba w hełmie.

Start przekładany

Balon rozpoczął wznoszenie się ok. 17.30 czasu polskiego (ok. 9.30 czasu lokalnego). Start, który nastąpił w Roswell, w Nowym Meksyku, zaplanowano początkowo na godz. 14, ale kilkakrotnie go przesuwano ze względu na zbyt silny wiatr.

Wznoszenie trwało ponad dwie i pół godziny. Kiedy balon osiągnął planowaną wysokość, ekipa naziemna rozpoczęła procedurę przygotowującą Baumgartnera do skoku ze stratosfery. Bezpośrednio skoczek rozmawiał z poprzednim rekordzistą Josephem Kittingerem, który informował go, kiedy dokonać czynności przygotowawczych, których lista obejmowała 40 punktów.

Ostatnim z nich było otwarcie się drzwi kapsuły i wyjście skoczka na jej próg. Felix zasalutował mówiąc „Jestem gotów”. Początkowo zaczął się bardzo szybko obracać wokół własnej osi, ale zdołał odzyskać kontrolę nad lotem.

 

Po 4 minutach i 20 sekundach spadku swobodnego Baumgartner otworzył spadochron.

Trzy rekordy pobite

Baumgartner pobił rekord wysokości załogowego lotu balonem, ustanowiony w 1961 r. przez Victora Prathera i Malcoma Rossa, którzy wznieśli się na wysokość 34 668 metrów.

Austriak ustanowił również nowy rekord skoku ze spadochronem bijąc rekord ustanowiony w 1960 roku przez Kittingera, który skoczył z wysokości 31 333 metrów. Kittinger od początku uczestniczył w projekcie Red Bull Stratos jako mentor austriackiego skoczka.

Źródło: TVN24, PAP