W sobotę 20 lutego na Fidżi ogłoszono ogólnokrajową godzinę policyjną. Linie lotnicze wstrzymują loty, a premier ostrzega mieszkańców i zaleca im znalezienie schronienia przed cyklonem, który może okazać się najpotężniejszym w historii na terenie wysp pacyficznych.

Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 kmh -1

Po tym, jak w zeszłym tygodniu cyklon tropikalny Winston uderzył w wyspy Tonga, nasilił się i zmienił tor. Teraz podąża w kierunku miasta Suva, stolicy Fidżi, z prędkością 230 km/h, a porywy wiatru dochodzą do 325 km/h.

Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 kmh -2

Należy znaleźć schronienie

Premier Fidżi Frank Bainimarama ostrzega mieszkańców, żeby przygotowali się na „okropne wydarzenie”.

– Nie możemy być beztroscy. Jestem szczególnie zaniepokojony tym, że niektórzy ludzie na obszarach miejskich zdają się nie zauważać powagi zagrożenia – mówi Bainimarama.

O tym, że została zastosowana godzina policyjna, rząd poinformował na Facebooku. Zaczęła ona obowiązywać od 18 lokalnego czasu. Dla populacji prawie 900 tys. osób ogłoszono listę 758 ośrodków ewakuacyjnych.

Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 kmh -3

Jest nadzieja

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs – OCHA) ogłosiło, że cyklon obrał taką drogę, że być może Suva nie odczuje pełnej siły jego wiatru. W skali Saffira-Simpsona, określającej siłę huraganu, Winston został sklasyfikowany jako cyklon piątej, czyli najwyższej kategorii.

Huragany o tej sile powodują całkowite zrywanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych oraz zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Możliwe są także powodzie występujące na dużym terenie. Czasami wymagana jest całkowita ewakuacja ludności.

W związku z zawieszeniem ruchu powietrznego na lotnisku Nadi na Fidżi linie lotnicze Virgin i Jetstar wstrzymały loty w obie strony.

 
0 0 vote
Article Rating