W żołądku młodego wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. To „tragiczne przypomnienie” o skali zanieczyszczeń mórz i oceanów – podkreślają naukowcy.

W filipińskiej prowincji Compostela Valley ocean wyrzucił na brzeg ciało młodego wieloryba z gatunku zyfia gęsiogłowa, inaczej wal Cuviera (Ziphius cavirostris).

Jak poinformował w rozmowie z CNN biolog morski i działacz na rzecz ochrony środowiska Darrell Blatchley, w wyniku sekcji ustalono, że zwierzę było w stanie „wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia”, a „przed śmiercią wymiotowało krwią”.

Odwodniony i głodny

Darrell Blatchley jest prezesem i założycielem muzeum historii naturalnej D’Bone Collector Museum Inc. w filipińskim mieście Davao. To jego zespół przeprowadził sekcję zwłok zwierzęcia.

– Nie byłem przygotowany na taką ilość plastiku – przyznał Blatchley. – Około 40 kilogramów worków na ryż, toreb na zakupy, toreb wykorzystywanych na plantacjach bananów i innych – dodał.

Biolog tłumaczył, że walenie – rodzina ssaków morskich, która obejmuje wieloryby i delfiny – nie piją wody z oceanu, ale pozyskują ją ze spożywanego pokarmu. Znaleziony wal Cuviera nie przyswajał pożywienia z powodu wypełniającego jego żołądek plastiku. Śmierć została spowodowana głodem i odwodnieniem.

Zanieczyszczone plastikiem oceany

Muzeum napisało w oświadczeniu, że był to „najbardziej zaśmiecony plastikiem żołądek, jaki kiedykolwiek widzieli u wieloryba”, sytuację określiło jako „obrzydliwą”. Zaapelowało do władz, aby podjęły działania przeciwko traktowaniu oceanów jak śmietników.

Peter Kemple Hardy, działacz World Animal Protection – organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt – uznał, że ten incydent to „tragiczne przypomnienie” o potrzebie „wspólnej pracy na rzecz globalnych rozwiązań, aby zapobiec pozostawianiu plastikowych zanieczyszczeń w naszych oceanach”. – Setki tysięcy wielorybów, delfinów, fok i żółwi giną co roku z powodu zaśmiecenia oceanów plastikiem – powiedział.

Naukowiec morski Mark Simmonds z Humane Society International zauważył, że problem ten często pozostaje „poza zasięgiem wzroku i umysłu” ludzi, póki nie zdarzy się coś takiego, jak martwy wieloryb z żołądkiem pełnym plastikowych śmieci.

– Należy zintensyfikować wysiłki na całym świecie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi w oceanach. Inaczej tego rodzaju tragedie mogą stać się w przyszłości znacznie częstsze – podsumował.

 

 

 

 

Źródło: tvnmeteo, D’Bone Collector Museum, CNN
0 0 votes
Article Rating