Weekendowe burze z gradem spowodowały spustoszenia na tysiącach hektarów winnic w regionie Bordeaux. Niektórzy plantatorzy stracili całość zbiorów. Poważne szkody odnotowano także w regionie Cognac i w Szampanii.

26.05.2018 r./ AFP PHOTO / GEORGES GOBET

Nawałnice, które przeszły w sobotę przez region winiarski Bordeaux, spowodowały znaczne straty w uprawach – poinformowali w poniedziałek producenci win. Gradobicie dotknęło setki winnic położonych na tysiącach hektarów.

Ucierpiały dziesiątki tysięcy hektarów

– Liczby, które trzeba będzie doprecyzować, już pokazują, że szkody dotknęły od 500 do ponad tysiąca winiarzy – przekazał Bernard Farges ze stowarzyszenia producentów wina z Bordeaux (CIVB). Dodał, że niektórzy stracili całe swoje zbiory.

Gradobicie rozpoczęło się w sobotę około godziny 12 na południu regionu. Jak podał Farges, szkody odnotowano w rejonach Medoc (1000 ha), Cote de Blaye i Cote de Courg (4-5 tysięcy ha) oraz Gensac (około 1000 ha). Ucierpiały również winnice na terenie apelacji Pessac-Leognan, Medoc, Pessac-sur-Dordogne.

Straty także w Cognac i Szampanii

Nawałnice dotknęły też region Cognac, słynny z produkcji trunku o tej nazwie. Władze poinformowały, że ucierpiały uprawy winorośli na obszarze 10 tys. hektarów, co stanowi jedną siódmą powierzchni tamtejszych winnic.Na liście regionów sponiewieranych przez weekendową pogodę jest też Szampania.

– Już wiemy, że ponad 300 hektarów (winnic) zostało zrujnowanych, nie licząc tego, co uległo zniszczeniu podczas burzy kilka dni wcześniej oraz tego, co mogą przynieść kolejne, zapowiadane burze – skarżyła się w poniedziałek Brigitte Batonnet ze zrzeszającej winiarzy tego regionu organizacji CIVC.

Ubiegły rok z niesprzyjającą pogodą

To kolejny niekorzystny pogodowo rok dla regionu Bordeaux. W 2017 roku późnowiosenne przymrozki, a także susze i silne burze doprowadziły do znacznych strat. Same mrozy odpowiadały za obniżenie zbiorów o prawie 40 procent. Zeszłoroczna produkcja win spadła w rezultacie do rekordowo niskiego poziomu, co przyczyniło się do znacznego wzrostu cen win.

Region winny Bordeaux jest drugim co do wielkości produkcji we Francji, po Langwedocji-Roussilon. Obejmuje 112 tysięcy hektarów winnic.

W weekend nawałnice przetoczyły się również przez Niemcy oraz Wielką Brytanię.

0 0 votes
Article Rating