Chociaż góra lodowa A68a ocieliła się, wciąż zagraża wyspie Georgia Południowa i zwierzętom, które na niej żyją.

Ogromna góra lodowa A68a, która w zeszłym miesiącu zagrażała wyspie Georgia Południowa straciła już większość swojej masy i rozpadła się na kawałki.

– Główna masa lodu, zwana A68a, i jej „góry potomne” wciąż dryfują po oceanie w pobliżu wyspy Georgia Południowa – powiedział Ted Scambos z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Scambos i inni naukowcy śledzili górę lodową od 2017 roku, kiedy oderwała się od szelfu lodowego Larsen C na Antarktydzie i zaczęła kierować się na północ.

Zmniejszyła się, ale nadal jest zagrożeniem

W ostatnim miesiącu główna góra znacznie się zmniejszyła. Scambos dodał, że kiedy góra docierała do cieplejszych prądów morskich, z jej boków odrywały się kawałki.

Góra lodowa, choć znacznie się zmniejszyła, wciąż stanowi zagrożenie dla wyspy. Uderzając w nią, mogłaby zniszczyć żerowiska tamtejszych gatunków zwierząt, zaś osiadając na dnie morskim znacznie uszkodzić życie morskie. Podobnie w przypadku mniejszych fragmentów góry.

– To mogło już się wydarzyć – opowiadał Scambos – kiedy lód przesunął się do części południowego szelfu w grudniu. Naukowcy wciąż jeszcze nie sprawdzili, czy to wydarzenie miało wpływ na życie na wyspie – dodał.

Błądzące fragmenty

Badacze śledzą również ocielonych sześć fragmentów lodowca. Cztery znajdują się niebezpiecznie blisko wyspy.

Kawałki te zaczęły odrywać się od A68a w grudniu, gdy zbliżała się do zachodniego szelfu. Silne prądy spowodowały, że góra obróciła się o prawie 180 stopni. Zdjęcia satelitarne sugerują, że przyczyną rozłamu mogła być wcześniej utworzona podwodna półka.

Potem ocieliły się inne duże kawałki, w tym wystający fragment, który naukowcy nazwali „palcem” góry lodowej.

Zdaniem Scambosa, odłamki góry „błądzą” w okolicy wyspy.

– Mogą się zatrzymać na krótką chwilę – dni, może tygodnie, ale potem powinny się stopić, ponieważ znajdują się w zbyt ciepłej dla siebie wodzie – stwierdził.

 

 

 

Źródło: Reuters, https://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/suedatlantik-satellitenbild-zeigt-eisberg-giganten-a-68a-auf-freier-fahrt-a-54939374-cfac-4b64-8586-17264e4ef124

 

 

2 4 votes
Article Rating