Nie chorują na raka, są odporne na niektóre rodzaje bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Ten komplet niezwykłych cech charakteryzuje golce piaskowekretoszczury bez futra z dużymi, wystającymi zębami. Okazuje się, że w przeciwieństwie do innych ssaków wraz z wiekiem nie rośnie u nich ryzyko śmierci.

Golce piaskowe to ciekawe zwierzęta. Są gatunkiem gryzonia z rodziny kretoszczurów i występują na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej.

Żyją głównie pod ziemią, gdzie budują podziemne kolonie. Prawie w ogóle nie wychodzą na powierzchnię.

Odznaczają się niezwykłymi cechami: nie chorują na raka, są odporne na niektóre typy bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Nowe badania wykazały, że golce mogą mieć jeszcze jedną niespotykaną cechę: nie starzeją się.

Ryzyko śmierci nie wzrasta

W pierwszym badaniu analizującym historię życia tysięcy golców stwierdzono, że ryzyko śmierci nie rośnie wraz z wiekiem, jak w przypadku każdego innego znanego gatunku ssaków. Chociaż niektórzy naukowcy ostrzegają przed pochopnymi wnioskami, wielu twierdzi, że nowe dane są ważne i zaskakujące.

– Jest to wyjątkowo niska śmiertelność – powiedział Caleb Finch, biogerontolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, który nie był zaangażowany w nowe badania. – W zaawansowanym wieku ich śmiertelność pozostaje niższa niż u jakiegokolwiek innego ssaka, który został udokumentowany – dodał.

Naukowcy już dawno zauważyli, że te gryzonie z pomarszczoną, różową skórą i dużymi wystającymi zębami, wykazują niewiele oznak starzenia i znacznie przewyższają oczekiwaną długość życia od gryzoni tej wielkości. Myszy w niewoli żyją co najwyżej cztery lata. Biorąc pod uwagę rozmiar golców, nie powinny one żyć dłużej niż sześć lat. Mimo tego, niektóre z nich żyją ponad 30 lat, a nawet w tym wieku samice hodowlane pozostają płodne.

Biolog Rochelle Buffenstein badała zwierzęta przez okres ponad 30 lat i zebrała dosłownie „całe życie” danych. Dla każdego zwierzęcia znajdującego się pod jej opieką, zapisała datę urodzenia i śmierci, oraz to, czy zostało zabite dla eksperymentu lub oddane innym badaczom.

Golce piaskowe żyją w Afryce Wschodniej

Nie działa prawo Gompertza?

To, co odkryła, jej zdaniem było zadziwiające. Golce piaskowe zdają się lekceważyć prawo Gompertza, matematyczne równanie opisujące starzenie się. W 1825 roku brytyjski matematyk Benjamin Gompertz stwierdził, że ryzyko śmierci rośnie wykładniczo wraz z wiekiem. Na przykład u ludzi podwaja się mniej więcej co 8 lat po 30. roku życia. Prawo dotyczy wszystkich ssaków po okresie dorosłości, podał Joao Pedro De Magalhaes, gerontolog z Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

Ale Buffenstein nie dostrzegła tego trendu u zwierząt laboratoryjnych. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej w wieku sześciu miesięcy, codzienna szansa śmierci każdego golca piaskowego wynosiła nieco więcej niż jeden na 10 000. Mało tego – pozostało na tym samym poziomie przez resztę życia, a nawet trochę spadło – poinformowała Buffenstein pod koniec stycznia.

– Dla mnie to najbardziej ekscytujące dane, jakie udało mi się zdobyć – powiedziała Buffenstein. – Jest to sprzeczne ze wszystkim, co wiemy pod względem biologii ssaków – zaznaczyła.

Badania wykazały, że samce golców mają bardzo aktywną naprawę DNA i wysokie poziomy białek opiekuńczych. Są to białka, które pomagają prawidłowo składać inne białka.

– Uważam, że zwierzęta utrzymują organizm naprawdę schludny i czysty, zamiast gromadzić uszkodzenia, które powodują fizyczne pogorszenie związane z wiekiem – powiedziała Buffenstein.

Golce piaskowa prawie nie wychodzą na powierzchnię

Najstarszy golec ma 35 lat

Ale Finch ostrzega przed nadinterpretacją danych. Ponieważ większość zwierząt została zabita lub przeniesiona do innych laboratoriów, tylko mniej niż 50 z nich podczas badań przekroczyło wiek 15 lat.

Najstarsze zwierzę przebywające obecnie w laboratorium Buffenstein ma 35 lat. Trzeba więc mieć więcej starszych gryzoni, aby mieć pewność, że ryzyko zgonu jest naprawdę niezmienne, argumentuje Finch. Ale Buffenstein twierdzi, że dane po prostu nie pokazują typowego starzenia się u ssaków lub innych zwierząt.

– Jeśli spojrzysz na badanie starzenia się wszystkich gryzoni, sto zwierząt wystarczy, by zobaczyć starzenie się Gompertza – mówi. – Tutaj mamy trzy tysiące przypadków i nie widzimy tego – dodała.

Możliwe też, że starzenie się zdarza, ale o wiele później niż zwykle u ssaków, wskazuje Magalhaes.

– Sądzę, że jest za wcześnie, by powiedzieć, że golce piaskowe to zwierzęta, które się nie starzeją – powiedział.

– Wielka tajemnica polega teraz na tym, co dzieje się z golcami po 20 czy 30 latach – powiedział Matthias Platzer, biolog w Instytucie Leibniza na temat starzenia się w Jenie w Niemczech. – Może starzenie się dzieje naprawdę szybko? Nawet Rochelle Buffenstein nie ma danych na ten temat – podsumował.

Ale Platzer jest szczęśliwy, że dane dotyczące jednego z największych i najstarszych laboratoryjnych kolonii golców piaskowych są już dostępne.

 

 

 

 

Źródło: tvn24, PAP

 

0 0 vote
Article Rating