Genewskie targi motoryzacyjne niestety zostały odwołane, ale nie znaczy to, że firmy z tego sektora nie dzielą się nowościami. Tak jest w przypadku Goodyear, która zaprezentowała najnowszy projekt opony automatycznie wymieniającej starte bieżniki.

Firma pokazała koncept specjalnej opony ReCharge. Jak sama nazwa wskazuje, miałaby to być opona, która teoretycznie nigdy nie będzie wymagać wymiany, ponieważ będzie „produkować” od środka zużyte warstwy bieżnika. Opona będzie miała wbudowane we wnętrzu materiały odnawialne, w tym specjalną gumę i syntetyczną wersję włókien podobnych do tych, które tkają pająki.

Ta mikstura będzie tłoczona na powierzchnię opony i ma za zadanie tworzyć nowe warstwy bieżnika. Będzie to alternatywa dla tradycyjnych opon, i to jak wskazuje Goodyear, ekologiczna, bo po prostu nie trzeba będzie produkować tyle egzemplarzy – opony będą uzupełniać się same. Co więcej, będzie ona zaprojektowana tak, by nigdy nie trzeba było sprawdzać ciśnienia. Zamiast opierać się na ciśnieniu opona będzie bowiem miała wbudowane specjalne wymienialne kanistry z mieszanką do uzupełniania bieżników. Te będą także służyć do optymalizowania zużycia paliwa i przyczepności.

Na razie to jednak tylko koncept, więc nie wiadomo czy i kiedy taki produkt miałby trafić na półki sklepowe (i do samochodów). Nowości motoryzacyjne to nie tylko opony.

 

 

Źródło: BBS
0 0 votes
Article Rating