Alert w szpitalach i pogotowiu oraz specjalne ostrzeżenia ministerstwa zdrowia – greckie władze robią, co mogą, żeby zapobiec problemom związanym z panującymi od trzech dni upałami. Osiągające nawet 43 st. C temperatury w Grecji mają się utrzymać jeszcze około tygodnia.

Z powodu upałów przedstawiciele greckiej służby zdrowia zaapelowali w czwartek, aby Grecy jak najwięcej przebywali w pomieszczeniach u unikali wychodzenia na zewnątrz. 

Ministerstwo zdrowia w specjalnym ostrzeżeniu odradza przebywanie na słońcu, podejmowanie ciężkiego wysiłku fizycznego i mniej ważnych podróży. Zaleca też obywatelom uzbrojenie się w nakrycia głowy chroniące przed słońcem, a także spożywanie lekkich posiłków, pice dużych ilości wody i korzystanie z chłodzących kąpieli.

Lekarze i ratownicy w gotowości

W miastach działają specjalne klimatyzowane obiekty, postawione przede wszystkim z myślą o osobach starszych i szczególnie podatnych na skutki upału. Dla szpitali, klinik i pogotowia ogłoszono alert, czyli stan gotowości na wypadek zwiększonej liczby interwencji związanych z wysokimi temperaturami.

Meteorolodzy zapowiadają, że fala upałów w Grecji związanych z przemieszczającymi się nad krajem ciepłymi masami powietrza, która zaczęła się we wtorek, potrwa sześć-siedem dni. Temperatury osiągają tam 40 i więcej stopni, a uczucie gorąca wzmagają duszna, wilgotna atmosfera i ciepły wiatr. Upały nękają również sąsiednie Włochy i kraje bałkańskie.

Źródło: Reuters TV, kozaro.com
0 0 vote
Article Rating