Surigae to pierwszy supertajfun, który uformował się w tym roku na Pacyfiku. Porywy wiatru osiągają prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę. Żywioł jest odpowiednikiem huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Surigae to pierwszy tajfun, który uformował się w 2021 roku w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jak podało centrum ostrzegania Joint Typhoon Warning Center (JTWC), żywioł uległ gwałtownej intensyfikacji. Jest nazywany supertajfunem. Takim mianem określane są tajfuny, których średnia prędkość wiatru przekracza 240 kilometrów na godzinę.

 

Według danych JTWC, średnia prędkość wiatru osiąga 250 kilometrów na godzinę, a porywy nawet do 305 km/h. To oznacza, że jest odpowiednikiem huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Surigae przesuwa się na północ wzdłuż wschodnich wybrzeży Filipin, które według prognoz ma ominąć. Gdyby uderzył w ląd, sytuacja mieszkańców byłaby dramatyczna.

Supertajfun, na Filipinach noszący nazwę Bising, przechodząc wzdłuż wschodnich wybrzeży w niedzielę spowodował powstanie ogromnych fal w Gigmoto, małym miasteczku we wschodniej prowincji Catanduanes. Na nagraniach widać, jak wysokie fale rozbijają się o falochrony.

Prognozowana trasa przejścia tajfunu Surigae (PAGASA)

Niebezpieczny żywioł

Jak podała Filipińska Administracja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGASA), nie przewiduje się, aby żywioł uderzył w ląd.

Filipińscy meteorolodzy prognozują, że we wschodniej i północnej części kraju wystąpią deszcze o umiarkowanym i silnym natężeniu, które mogą spowodować powodzie i osunięcia ziemi. Ponadto towarzyszący żywiołowi wiatr ma wiać z prędkością dochodzącą do 120 km/h.

 

Źródło: Reuters, AccuWeather, JTWC
5 1 vote
Article Rating