Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła w czwartek zakończenie swojej działalności. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma zostać wydany za dwa tygodnie – poinformowała telewizja publiczna ETB.

– Deklaracja o zakończeniu działalności będzie bardzo czytelna. Nikt nie będzie miał wątpliwości w tej sprawie – powiedział w baskijskim radiu EITB Alberto Spectorovsky, członek międzynarodowej grupy mediacyjnej w Baskonii.

Oficjalna decyzja zostanie ogłoszona 5 lub 6 maja na terytorium baskijskim we Francji, gdzie ETA działała. Szczegóły tego wydarzenia zostaną podane do wiadomości w najbliższy poniedziałek na konferencji prasowej.

Śmierć 820 osób

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido powiedział, że ETA została pokonana politycznie i operacyjnie i nie osiągnęła żadnego ze swych celów. – ETA nie osiągnęła niczego. Nie ma prawa oczekiwać czegokolwiek za to, iż wstrzymała zabijanie i ogłasza swój koniec – powiedział Zoido w parlamencie.

Utworzona w 1959 r. terrorystyczna organizacja ETA prowadziła najbardziej radykalną formę walki Basków o niepodległość. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych, w których zginęło łącznie ponad 820 osób.

Pod koniec lat 90. część baskijskich polityków, a także byłych terrorystów, wezwała kierownictwo ETA do porzucenia walki zbrojnej.

W marcu 2016 r. władze ETA oświadczyły, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji – krajów, na których terenie działała – informacje dotyczące swoich magazynów broni. W kwietniu 2017 roku ETA przekazała francuskim służbom adresy swoich 12 magazynów broni. Znaleziono w nich kilkadziesiąt sztuk broni i kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating