Około 350 osób zostało ewakuowanych z masywu górskiego Guadarrama w okolicach Madrytu z powodu nagłego pogorszenia się pogody. W Asturii, na północy Hiszpanii, służby obrony cywilnej odnalazły ciało kierowcy pługa śnieżnego, który został przywalony przez lawinę.

W sobotę po południu 2 stycznia służby obrony cywilnej skierowały autokary i karetki pogotowania, by ewakuować 350 osób, głównie turystów, z położonego w podmadryckim masywie górskim Guadarrama wyciągu narciarskiego i punktu widokowego Navacerrada.

Z powodu intensywnych opadów śniegu i ograniczonej liczby autobusów nie mogli oni wydostać się z tego popularnego miejsca zimowych wycieczek.

Ponad 150 osób potrzebowało pomocy medycznej wskutek wychłodzenia organizmu. Temperatura spadła tam do -10 st. C.

Od piątkowego wieczora wspólnota autonomiczna Asturii jest jedną z najbardziej doświadczonych przez zamiecie śnieżne oraz spadek temperatur.

Służby obrony cywilnej odnalazły tam ciało kierowcy pługa śnieżnego, który został przywalony przez lawinę.

W nocy blisko 80 ratowników prowadziło poszukiwania drugiego z pracowników, który w momencie zejścia lawiny znajdował się w pługu śnieżnym.

W sobotę z powodu zalegającego na jezdni śniegu, a także połamanych przez wichurę konarów drzew i osuniętych skał w całej Hiszpanii nieprzejezdnych było ponad 100 dróg, z których większość w północnej części kraju, głównie Asturii, Kantabrii oraz Kraju Basków.

Do wieczora z powodu wysokich fal na północnym wybrzeżu Hiszpanii zamknięto trwale lub tymczasowo do ustania sztormu kilkanaście portów morskich.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating