Nowy sposób walki z owadami. Hiszpański naukowiec opracował skład farby, która odstrasza insekty przenoszące groźne choroby, jak gorączka tropikalna czy malaria. Jej twórca uważa, że farba może zapobiec rozwojowi epidemii.

 

Twórca farby Pilar Mateo powiedział, że dzięki jego wynalazkowi można nie tylko upiększyć dom, ale także ochronić go przed owadami. Farba bowiem ma właściwości odstraszające i zabijające, zmienia także cykle reprodukcyjne owadów, przez co zapobiega rozwojowi epidemii.

Zapobiega epidemiom?

– Pracujemy nad możliwościami zapobiegania leiszmaniozie wywoływanej przez wiciowce, chorobie Chagasa powodowanej przez pluskwy, czy gorączki tropikalnej lub malarii w Meksyku i Afryce – powiedział naukowiec.

Mateo wyjaśnił, że farba zabija owady w momencie kontaktu z farbą i – co najważniejsze – jest całkowicie bezpieczna dla ludzi.

Cztery lata trwałości

Insektycydy, czyli środki owadobójcze z grupy pestycydów, zawarte są w mikrokapsułkach, które nie są groźne dla ludzi.

– Jeśli nie połkniesz tego środka, nic ci się nie stanie. Pomyśl o tym tak, jak o zwykłym spreju odstraszającym owady. To podobny środek, jaki umieszczamy w naszej farbie. Zachowa trwałość przez cztery lata, w przeciwieństwie do sprejów, których trzeba używać częściej, a które są znacznie bardziej niebezpieczne.

Farba jest zabójcza także dla roztoczy, co przyniesie ulgę alergikom.

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating