Do 20 wzrosła liczba dzieci, które zmarły wskutek zatrucia obiadem podanym w stołówce w jednej ze szkół w Masrakh w stanie Bihar na wschodzie Indii – poinformowały w środę lokalne władze. Około 30 dzieci jest hospitalizowanych.

Poprzedni bilans mówił o 11 ofiarach śmiertelnych i 80 hospitalizowanych.

Według przedstawiciela lokalnych władz Abhijita Sinha do szpitala w stolicy stanu, Patnie, zabrano 27 dzieci i kucharza; stan dziesięciorga z nich określa się jako poważny.

Uczniowie mają od 8 do 11 lat. Do zatrucia doszło we wtorek. Na obiad dzieci jadły ryż z soczewicą.

 

Środek owadobójczy w jedzeniu

Ze wstępnych ustaleń specjalnego zespołu ds. zbadania przyczyn zatrucia wynika, że w jedzeniu znaleziono ślady substancji fosfoorganicznej używanej jako środek owadobójczy przy uprawie ryżu i pszenicy. Podejrzewa się, że produkty nie były umyte przed przyrządzeniem.

Władze zawiesiły w obowiązkach lokalnego inspektora żywności; wszczęto również dochodzenie wobec dyrektora szkoły w sprawie przestępczego zaniedbania.

Plaga zatruć

W większości 29 indyjskich stanów w szkołach publicznych wydawane są darmowe posiłki dla uczniów z ubogich rodzin. Bihar jest jednym z najludniejszych i najbiedniejszych stanów w Indiach.

Zatrucia pokarmowe w Indiach nie należą do rzadkości z powodu złych warunków sanitarnych i nienajlepszej jakości serwowanego jedzenia.

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating