Dziesiątki miejscowości należących do aglomeracji Dżakarty zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych opadach. Z najbardziej dotkniętych obszarów ewakuowano ponad 5 tys. osób. Najbliższe dni i tygodnie mogą być trudne dla mieszkańców miasta, bo ze względu na przypadający właśnie szczyt pory deszczowej prognozy zapowiadają jeszcze więcej deszczu.

 

Jak poinformował Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Klęsk Żywiołowych, powodzie w zamieszkanej przez niemal 9 mln ludzi indonezyjskiej stolicy są wynikiem intensywnych weekendowych opadów.

Za ich sprawą silnie wezbrała część z 13 rzek przepływających przez miasto, a niektóre z nich wystąpiły z brzegów. We wschodniej części miasta woda osiągała głębokość nawet 4 m. 

Nadchodzą kolejne ulewy

Na obrzeżach aglomeracji zalania spowodowały liczne utrudnienia. Centrum miasta na razie nie zostało podtopione, ale sytuacja może się zmienić, bo weekendowe opady były pierwszymi tak obfitymi podczas trwającej obecnie pory deszczowej.

Według synoptyków problemy z wodą mogą narastać, bo w najbliższych dniach i tygodniach będzie bardzo intensywnie padać. Choć pora deszczowa w większości regionów Indonezji trwa od października do kwietnia, największe sumy opadów występują zwykle właśnie na przełomie stycznia i lutego.

Rok temu zalał nawet centrum

Mieszkańcy obawiają się powtórki z zeszłorocznego sezonu deszczowego, kiedy po ulewach rzeki w mieście wylały tak poważnie, że pod wodą znalazło się również centrum stolicy. Zeszłoroczna powódź, uznana za najgorszą od sześciu lat, pochłonęła co najmniej 11 ofiar śmiertelnych, wymusiła ewakuacje 20 tys. ludzi i spowodowała straty w wysokości 170 mln dol.

 
Źródło: PAP/EPA, wsj.com, tm
0 0 votes
Article Rating