Do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan, zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia, doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (28/29.03). Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina. Ewakuowano co najmniej 500 osób.

Indonezyjskie władze wezwały mieszkańców do zachowania spokoju i trzymania się z dala od ognia. Czterech mieszkańców doznało poparzeń i jest leczonych w szpitalu regionalnym w Indramayu – podała agencja AP.

Przedstawiciele państwowego koncernu naftowego Pertamina przekazali, że przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale w czasie, gdy wybuchł, wystąpiły wyładowania atmosferyczne i ulewny deszcz. „Wyłączyliśmy rafinerię, aby kontrolować przepływ ropy i powstrzymać pożar przed rozprzestrzenianiem” – przekazał w oświadczeniu przedstawiciel Pertaminy Ifki Sukarya.

Brak informacji o ofiarach

Na miejscu znajdują się ekipy ratunkowe i straż pożarna. Nie ma informacji o ofiarach. Na obecnym etapie nie sposób też ocenić rozmiarów zniszczeń. Co najmniej 500 osób ewakuowano ze wsi Balongan. Mieszkańcy zostali przeniesieni do dwóch centrów ewakuacyjnych.

Szef straży pożarnej w Indramayu Joni Takarasel powiedział dziennikarzom, że według niego pożar wybuchł po północy czasu lokalnego. Dodał, że państwowa straż pożarna wysłała na miejsce pięć wozów strażackich. – Tylko pięć, ponieważ koncern Pertamina ma własną, doskonale wyposażoną służbę pożarniczą – mówił. – Zapewniamy im tylko wsparcie na tak zwanym drugim pierścieniu wokół pożaru – wyjaśnił.

Zaopatruje Dżakartę oraz prowincję Jawa Zachodnia

Rafineria RU VI Balongan została oddana do użytku w 1994 r. jako jedna z sześciu rafinerii, którymi dysponuje koncern Pertamina. Ma strategiczne znaczenie, zapewnia bowiem zaopatrzenie w paliwa dla stołecznego obszaru metropolitalnego Dżakarty oraz całej prowincji Jawa Zachodnia, gdzie koncentruje się życie gospodarcze i przemysł Indonezji.

Surowiec przetwarzany w rafinerii Balongan pochodzi z pól naftowych w prowincji Riau w środkowej części Sumatry.
ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating