„Wystrzelenie zakończyło się sukcesem. Satelita dotarł na orbitę okołoziemską” – przekazała w środę irańska telewizja, komunikując o tym, że elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej wysłały swojego pierwszego wojskowego satelitę. Zachodnie agencje przypominają, że o sukcesie poinformowano po kilku miesiącach nieudanych prób.

Pierwszy satelita wojskowy Iranu o nazwie Nur (światło) został wystrzelony w środę rano ze środkowego Iranu. „Wystrzelenie zakończyło się sukcesem i satelita dotarł na orbitę okołoziemską” – przekazała telewizja w Teheranie, na którą powołuje się agencja Reutera.

Ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej po wypłynięciu na wody Zatoki Perskiej amerykańskiego lotniskowca USS John C. Stennis
Wikipedia-CC BY 4.0 | sayyed shahab-o- din vajedi

Satelita został wystrzelony z pustyni w ostanie (prowincji) Markazi na północnym zachodzie Iranu – podała Sepahnews, strona internetowa Gwardii Rewolucyjnej. W zamieszczonym tam komunikacie dodano, że satelita z powodzeniem osiągnął orbitę 425 km nad powierzchnią Ziemi i teraz się na niej znajduje.

Agencja Associated Press podaje, że Gwardia Rewolucyjna poinformowała o udanym wystrzeleniu satelity po kilku miesiącach nieudanych prób. AP zauważa, że na razie nie ma potwierdzenia informacji na ten temat z niezależnego źródła.

Agencja AFP zwraca uwagę, że USA zarzucają Iranowi, że poprzez wystrzeliwanie satelitów chce wzmocnić swoje możliwości w dziedzinie rozwoju programu rakiet balistycznych.

Prezentacja rakiety balistycznej Zolfaqar z obowiązkowymi elementami: hasłami religijno-patriotycznymi i generałem Gwardii Rewolucyjnej
Tasnim News Agency/CC BY 4.0

Usterki techniczne i eksplozja

Od 2009 roku Iran jest jednym z dwóch, poza Izraelem, bliskowschodnich państw posiadających zdolność do wyniesienia na orbitę satelitów przy pomocy własnych rakiet nośnych. Mimo ambitnych planów rozwojowych ubiegły rok był dla Irańskiej Agencji Kosmicznej wyjątkowo nieudany – z powodu usterek technicznych nie udało się wystrzelić dwóch satelitów, Pajam (wiadomość) i Dusti (przyjaźń), a w sierpniu doszło do eksplozji przy próbie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę.

Na początku lutego tego roku Iranowi nie udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity obserwacyjnego Safir. Satelita miał okrążać Ziemię przez dwa i pół roku. Teheran przekonywał, że Safir będzie wykonywać zdjęcia do badań o czysto cywilnym charakterze.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły przykrywkę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

 

 

ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating