Szokujące odkrycie w irlandzkim miasteczku Tuam. Koło dawnego domu dla samotnych matek przez lata grzebano zmarłe dzieci. Znaleziono ich tam aż 796.

Irlandia - Szczątki 796 dzieci zostały znalezione w zbiorniku na wodę obok domu dla samotnych matek

Dom dla samotnych matek prowadziły w latach 1925-1961 katolickie Siostry Bon Secours. Obok znajdował się betonowy zbiornik na wodę, który – jak się okazuje – zamieniono w zbiorowy grób.

Pogrzebano  w nim co najmniej 796 niemowląt i dzieci. Najstarsze miało 9 lat. W trakcie ekshumacji ustalono, że były to dzieci, które zmarły na różne choroby, od odry i gruźlicy, po grypę żołądkową i zapalenie płuc. Większość z nich pogrzebano bez trumny – pisze „The Irish Mail on Sunday”.

 

Pomnik i dochodzenie policji

Lokalna historyk i genealog Catherine Corless, która natrafiła na zbiorową mogiłę, gdy przeszukiwała dom, powiedziała „The Journal”, że będzie dążyła do tego, aby to miejsce upamiętnić. Powstał komitet społeczny, który zbiera pieniądze na postawienie pomnika i tablicy upamiętniających zmarłe dzieci.

To miejsce było już znane wcześniej okolicznym mieszkańcom jako grób nieochrzczonych dzieci lub ofiar głodu. Ale nikt nie spodziewał się takiej liczby ludzkich szczątków.

Odnaleziony grób wzbudził też zainteresowanie irlandzkiej policji. Bada ona, czy i gdzie znajdują się akty zgonu zmarłych pogrzebanych koło domu dla samotnych matek.

0 0 votes
Article Rating