Dwaj astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się do wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Podczas spaceru, który może mieć miejsce w tym tygodniu, naprawią pompę odpowiedzialną za chłodzenie, która kilka dni temu uległa awarii. Eksperci twierdzą, że naprawa będzie wymagała przynajmniej trzech wyjść.

Agencja kosmiczna poinformowała w środę 11 grudnia, że na ISS doszło do awarii systemu chłodzenia zewnętrznego obiegu stacji. Usterce uległa pompa tłocząca amoniak (używany jako chłodziwo elementów elektrycznych).
 

Kontrola na Ziemi do niedzieli szacowała szkody i koordynowała plan naprawy. Bezzwłocznie przekierowano część elementów elektrycznych na inny obieg chłodzenia. Awaria na przelatującej 400 kilometrów nad Ziemią stacji okazała się na tyle poważna, że niezbędna może być jej zdalna naprawa.

Naprawią podczas spaceru

Jeśli dojdzie do spaceru kosmicznego, naprawę przeprowadzi dwóch astronautów przebywających na stacji – Rick Mastracchio i Michael Hopkins. Mężczyźni już przygotowują się do odbycia spaceru kosmicznego, podczas którego zostaną wykonane niezbędne czynności. Według zespołu ekspertów naprawa będzie wymagała przynajmniej trzech wyjść.

– To poważna sprawa która wymaga bezzwłocznej naprawy – przyznał Rick Mastracchio. Podkreślił jednak, że nie martwi go wyjście w kosmos, tylko sama naprawa. – To dosyć skomplikowana procedura, podczas której będziemy przełączać zawory i pompy wypełnione sporą ilością cieczy – podkreślił i dodał – Na szczęście dysponujemy wieloma narzędziami, dzięki którym możemy rozprawić się z takimi problemami.

Źródło: Reuters, NASA, tm
0 0 votes
Article Rating