Izraelska państwowa firma zbrojeniowa Rafael poinformowała w niedzielę, że w przyszłym miesiącu przedstawi nowy laserowy system obronny, zdolny zestrzeliwać rakiety krótkiego zasięgu i pociski moździerzowe.

Laser zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie lotniczej w Singapurze

Według Rafaela system Żelazny Promień, który zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie lotniczej w Singapurze, wykorzystuje „kierowane wysokoenergetyczne promienie laserowe” do niszczenia pocisków wystrzeliwanych z niewielkiej odległości. Oczekuje się, że zdolność operacyjną osiągnie w przyszłym roku.

Obrona przeciwrakietowa

Po wejściu na uzbrojenie Żelazny Promień stanie się kolejnym elementem rozbudowanego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Obecnie prowadzi się próby antyrakiety Strzała 3, mającej niszczyć głowice pocisków balistycznych dalekiego zasięgu ponad górną granicą atmosfery, a na średnich dystansach rakiety ma przechwytywać opracowywany obecnie system Proca Dawida. Dla ochrony przed wystrzeliwanymi przede wszystkim ze Strefy Gazy pociskami moździerzowymi i rakietami typu katiusza zainstalowano system Żelazna Kopuła, który okazał się bardzo skuteczny.

„Polska i Świat” z 26 maja 2012 roku:

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating