Tajfun Halong przeszedł już przez wszystkie cztery główne wyspy Japonii i kieruje się dalej na północ. Dziesięć osób nie żyje, dwie uznano za zaginione. Lokalne władze nadal ostrzegają przed silnym wiatrem i opadami deszczu, które mogą spowodować lawiny błotne.

Japonia - Dziesięć ofiar śmiertelnych po przejściu tajfunu 3

Tajfun, który przekształcił się już w burzę tropikalną, przemieszcza się obecnie w kierunku północnej części Morza Japońskiego. Jednak Japońska Agencja Meteorologiczna nadal ostrzega mieszkańców kilku regionów na północy i w środkowej części kraju przed ulewnym deszczem i porywistym wiatrem.

Japonia - Dziesięć ofiar śmiertelnych po przejściu tajfunu 2

Tajfun zabił 10 osób

Według najnowszych danych życie straciło co najmniej 10 osób, a dwie uznano za zaginione. Lokalne władze podają też informacje o kilkunastu rannych i licznych zniszczeniach.

Zagrożenie lawinowe

W niedzielę lokalne władze wydały ostrzeżenia w związku z zagrożeniem lawinowym i powodziowym.

– Jesteśmy zaniepokojeni zmiękczoną ziemią, na którą spadła rekordowa ilość deszczu. Zalecam ostrożność, bo mogą powstać osuwiska i bezpośrednio zagrożą zdrowiu i życiu ludzi – apelował w niedzielę Furuya.

Japonia - Dziesięć ofiar śmiertelnych po przejściu tajfunu 1

Sparaliżowany ruch lotniczy, wodny i drogowy

W weekend z powodu ulewnych deszczy i porywistego wiatru odwołano ok. 800 lotów. Sprawiło to, że w środku sezonu urlopowego na lotniskach utknęło kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Zakłócone było także kursowanie superszybkich pociągów Shinkansen. Dodatkowo sparaliżowany został transport wodny i zamknięto autostrady na kilku odcinkach.

Halong zalega od niedzieli

Już w niedzielę nad ranem Halong dotarł do najmniejszej z czterech głównych wysp Japonii, Sikoku, a w ciągu dnia przeszedł nad największą wyspą, Honsiu. Obecnie jako burza tropikalna przemieszcza się w kierunku północnej części Morza Japońskiego.

Halong był 11. tajfunem w sezonie. Zaledwie miesiąc temu południe Japonii nawiedził inny potężny tajfun Neoguri. Zginęło wtedy co najmniej siedem osób.

Źródło: PAP, ReutersTV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating