Lawina błotna pogrzebała żywcem 91-latkę. Była to jedna z pięciu ofiar śmiertelnych potężnych opadów, które nawiedziły północ Japonii.

– Co najmniej pięć osób zginęło przez potężny deszcz, który nawiedził w piątek północ Japonii. W obu prefekturach deszcz doprowadził i do powodzi, i do osunięć ziemi –  podały w sobotę lokalne media.Dwoje zmarłych pochodziło z prefektury Iwate (91-letnią kobietę, mieszkankę Hanamaki, pogrzebała żywcem lawina błotna, a 62-letniego mężczyznę porwały wody rzeki Nichiwag). Troje pozostałych było mieszkańcami prefektury Akita. Ponadto w Akicie zaginęły dwie osoby, nadal się ich poszukuje.

 

Gigantyczne opady, ewakuacje

Żeby zapobiec tragedii, japońscy meteorolodzy nakazali ewakuację 50 mieszkańcom 16 domostw w mieście Odate. Mieszkańcom kolejnych 50 znajdujących się tam domów po prostu zalecono opuszczenie swoich domów. Ich bezpieczeństwu zagrażały lawiny błotne.

Z kolei w mieście Kazuno, gdzie w ciągu godziny spadło aż 108,5 litrów deszczu na metr kwadratowy, poproszono o ewakuację mieszkańców 1120 domów.

Źródło: Reuters, Japan Times, tm
0 0 votes
Article Rating