24 kwietnia 1990 roku w przestrzeń kosmiczną został wysłany Kosmiczny Teleskop Hubble’a. W tym czasie nie było nawet jeszcze ogólnodostępnego internetu.

Teleskop Hubble

Hubble powstał w zupełnie innych czasach technologicznych, ale mimo to dostarcza naukowcom unikalnej wiedzy, której żaden inny teleskop na Ziemi nie zdobędzie. Pomimo iż w przestrzeni kosmicznej krąży już trzecią dekadę, w dalszym ciągu potrafi zadziwiać. Teleskop pod wieloma względami jest znacznie młodszy. Astronauci dokonali pięć wymian starego sprzętu na nowy, w 1993 i w 2009 roku.

Misja naprawcza

Sama misja rozpoczęła się źle. Po osiągnięciu orbity okazało się, że zamontowane lustro miało nieodpowiedni kształt. Błąd wynosił zaledwie 0,002 mm, ale w optyce to duża wada. Astronauci wymienili soczewki podczas pierwszej misji naprawczej. Poza tym zostały zmienione panele słoneczne, a stare czujniki zastąpiono bardziej nowoczesnymi.

 

Tylko 540 km nad nami

Ojcem idei tego typu teleskopu był Isaac Newton. Wieki temu zrozumiał, że atmosfera zaburza odpowiednie odbieranie kosmosu przez teleskop. Już wtedy wiedział, że najlepiej zlokalizować przyrząd na wysokiej górze, powyżej chmur.

Współcześni astronomowie wysłali Hubble’a w przestrzeń kosmiczną, poza atmosferę ziemską. Dzięki temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a widzi szczegóły 25 razy mniejsze niż większość przyrządów na Ziemi. Hubble znajduje się jedynie 540 km nad naszą planetą.

20 maja 1990 roku  teleskop zarejestrował „pierwsze światło”. Ciała niebieskie, które zostały uwiecznione, to otwarta gromada NGC 3532, składająca się z 400 gwiazd.

 

Głębokie Pole Hubble’a

Jednym z najbardziej znanych obiektów zarejestrowanych przez teleskop jest Głębokie Pole Hubble’a. Pokazało się ono, gdy maszyna skupiła się na pozornie pustym gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Hubble dokonał znaczącego przełomu naukowego. Jako pierwszy dostarczył dowody na istnienie ciemnej energii, czyli energii, która – w skrócie – powoduje rozszerzanie się Wszechświata

Hubble doprowadził do przełomu również w technologii codziennego użytku.

– Postęp technologiczny napędzany był przez potrzebę stworzenia solidnego, taniego i małego urządzenia elektronicznego – powiedział Kenneth Carpenter, naukowiec pracujący przy projekcie Hubble’a.

 

Następca

Od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble dokonał 1,2 mln obserwacji.

Niestety Hubble nie może być już serwisowany. Powód? W 2011 r. w przestrzeń kosmiczną wystartował ostatni prom kosmiczny NASA, a do teleskopu astronauci mogą dotrzeć tylko na pokładzie wahadłowca.

Urządzenie może działać jeszcze przez wiele lat, ale w końcu trzeba będzie liczyć się z awarią, która przeszkodzi w dalszej pracy. W 2018 r. NASA planuje uruchomić następcę – Kosmiczny Tekeskop Jamesa Webba, który zajrzy głębiej w kosmos niż jakikolwiek inny przyrząd naukowy.

TH - Zd1 TH - Zd2 Whirlpool Galaxy TH - Zd4 TH - Zd5 TH - Zd6 TH - Zd7 TH - Zd8 Hubble's Sharpest View of the Orion Nebula Hubble Space Telescope Photo Gallery TH - Zd11 TH - Zd12 TH - Zd13 TH - Zd14 TH - Zd15

Źródło: Reuters TV, IFL Science, Phys.org, NASA, wikipedia.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating