W pobliżu lotniska w Karaczi w Pakistanie rozbił się samolot pasażerski. Przewoźnik poinformował, że na pokładzie maszyny znajdowało się 107 osób, urzędnicy w Islamabadzie mówią o około stu osobach. Może być wiele ofiar śmiertelnych, niewykluczone, że także na ziemi – obawiają się rozmówcy agencji Reutera.

Maszyna rozbiła się w pobliżu lotniska, w jednym z osiedli mieszkaniowych w Karaczi – poinformował w piątek rzecznik Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych (PIA). Jak podała agencja Reutera, lekarz szpitala w Karaczi potwierdził śmierć co najmniej siedemnastu osób. Władze w Islamabadzie przekazały, że co najmniej jedna osoba przeżyła katastrofę.

Samolot mógł zniszczyć wiele domów

Przewoźnik poinformował, że na pokładzie airbusa, który wykonywał lot z Lahore do Karaczi, znajdowało się 107 osób, 99 pasażerów i ośmiu członków załogi. Pakistańscy urzędnicy lotnictwa cywilnego, cytowani przez agencję Reutera, mówią o około stu osobach uczestniczących w locie. Obawiają się, że jest wiele ofiar. Pakistańskie media relacjonują, że w czasie katastrofy maszyna mogła zniszczyć wiele domów.

Rozmówca Reutera z lotnictwa cywilnego mówił, że „samolot nie był w stanie otworzyć podwozia z powodu usterki technicznej przed lądowaniem”, zastrzegł jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ustalić przyczynę katastrofy.

Rzecznik PIA Abdullah H. Khan podał w komunikacie, iż „podczas ostatniego kontaktu pilot przekazał, że ma jakiś problem techniczny”. – Po ostatnim podejściu powiedziano mu, że oba pasy startowe są gotowe do lądowania, ale pilot zdecydował, że chce zrobić jeszcze jedno okrążenie. To bardzo tragiczny incydent – dodał.

„Najpierw uderzył w wieżę, potem rozbił się o domy”

– Samolot najpierw uderzył w wieżę, a potem rozbił się o domy – opowiadał agencji Reutera świadek katastrofy Shakeel Ahmed.

Reuters cytuje przedstawicieli armii pakistańskiej, którzy poinformowali, że jej siły szybkiego reagowania i oddziały paramilitarne dotarły na miejsce katastrofy, by podjąć działania ratownicze wraz z administracją cywilną.

Do katastrofy doszło zaledwie kilka dni po tym, kiedy Pakistan zniósł ograniczenia w czasie pandemii COVID-19 i pozwolił na wznowienie lotów komercyjnych – podała BBC.

 

 

ŹródłoPAP, Reuters, BBC
5 1 vote
Article Rating