Moderna podała w poniedziałek 16 listopada, że jej eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 okazała się w 94,5 procent skuteczna. Jak dodała, dane te uzyskała w późnym etapie badania klinicznego. To druga amerykańska firma w ciągu tygodnia, która ogłosiła osiągnięcie takich rezultatów.

Dokładnie tydzień temu, w poniedziałek 9 listopada, amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że jego eksperymentalna szczepionka zapobiegająca COVID-19 okazała się skuteczna w ponad 90 procentach. Także w tamtym przypadku oceniono tak na podstawie wstępnych wyników dużego badania.

Jak podaje Reuters, obie szczepionki, zarówno produkt Pfizera, jak i Moderny – o którego skuteczności mającej wynosić 94,5 procent poinformowano w poniedziałek 16 listopada – zostały opracowane przy użyciu nowej technologii z wykorzystaniem matrycowego RNA (mRNA – rodzaj kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej). Informacje o skutecznych – choć ciągle eksperymentalnych – szczepionkach pojawiają się, gdy łączna liczba zakażonych na świecie zbliża się do 55 milionów, a ofiar śmiertelnych przekroczyła 1,3 miliona.

 

Wystarczy temperatura domowej zamrażarki

– Będziemy mieć szczepionkę, która może powstrzymać COVID-19 – ocenił prezes Moderny Stephen Hoge w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera.

Według doniesień mediów, w przeciwieństwie do szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką firmę BioNTech, która wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze (-70 stopni Celsjusza), szczepionka Modeny ma być przystosowana do przechowywania przez sześć miesięcy w temperaturze -20 stopni Celsjusza, czyli zbliżonej do tej, jaka panuje nawet w domowych zamrażarkach.

 

 

Źródło: Reuters

 

USA – Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował o stworzeniu szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 o skuteczności ponad 90 procent

Najpierw ogłaszają światu, że mają szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2, a zaraz po tym sprzedają większość swoich akcji w firmie, żeby szybko zarobić pieniądze

 

0 0 votes
Article Rating