Naukowcy z Uniwersytetu Yale znaleźli nowy sposób manipulowania sygnałami mikrofalowymi które mogą wspomóc długotrwałe wysiłki rozwijania kwantowego komputera, potężnego narzędzia które zrewolucjonizuję przetwarzanie informacji z niewyobrażalną prędkością i mocą.

Jak regularne (klasyczne) komputery, kwantowe komputery muszą uzyskiwać, przechowywać i manipulować informacją w celu wykonania obliczeń. Ale niezwykle „krucha” natura kwantowej informacji (której bity przyjmują wartość 0 i 1 jednocześnie) wymaga wyzwania. Badania opublikowane 14 Marca w czasopiśmie „Nature” informują o postępie w zakresie rozwijania mechanizmu pamięci przez fizyków z Yale.

Postęp wlicza w to fotony, najmniejsze jednostki sygnałów mikrofalowych  które mogą obsługiwać pamięć komputera kwantowego, tak jak RAM w znanych nam komputerach. Fotony mogą przenosić i utrzymywać kwantową informację przez długi czas ponieważ oddziałują słabiej z ośrodkami przez które są transportowane(np kable). Słabość tych interakcji zapobiega absorpcji fotonów przez ośrodek. Pamiętajmy jednak iż zwykła obserwacja czy przypadkowy elektron może „wybić” foton ze stanu superpozycji.

„Nasz eksperyment pokazuję,że możemy utworzyć ośrodek który z jednej strony pozwala nam na manipulowanie stanem fotonu a z drugiej strony nie absorbuję go co zniszczyłoby informację w nich zawartą” mówi Gerhard Kirchmair badacz w trakcie postępowania habilitacyjnego na Yale.

„To stwarza źródło osobliwych stanów kwantowych bez potrzeby używania skomplikowanych technik kontrolowania  jak i ułatwia pewne algorytmy związane z komputerami kwantowymi. W dalszej perspektywie czasu może to być jedno z źródeł użytych do konstrukcji komputera kwantowego”.

Źródło: http://phys.org
0 0 votes
Article Rating