Korea Północna szykuje kolejną próbną eksplozję atomową – twierdzą media Korei Południowej. Jak piszą, Phenian poinformowała już Pekin, że wybuch może zostać przeprowadzony przed 20 stycznia.

Phenian szykuje pokaz siły

W opublikowanym w poniedziałek w Phenianie memorandum, tamtejsze MSZ oświadczyło, że ze względu na wrogość ze strony Stanów Zjednoczonych Korea Północna będzie „nadal wzmacniała swoje środki odstraszania przeciwko wszelkim formom wojny”.
Memorandum, przedstawione przez państwowe media, nie wspomina jakie działania zamierzają podjąć władze w Phenianie. Wcześniej Korea Północna uzasadniała swoje prawo do budowy broni atomowej potrzebą obrony przed USA, które utrzymują w Korei Południowej 28 tysięcy żołnierzy.

Atomowy pokaz siły

Media Korei Południowej twierdzą, że plany Phenianu są jasne – niedługo ma zostać przeprowadzona kolejna próbna eksplozja atomowa. Powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie południowokoreańskim, gazeta Joongang twierdzi, że test odbędzie się w najbliższych dniach.

„Przedstawiciel Korei Północnej w Pekinie przekazał Chińczykom, że próbna eksplozja atomowa zostanie przeprowadzona pomiędzy 13 a 20 stycznia” – napisano w gazecie, cytując anonimowego pracownika wywiadu.

Władze Korei Południowej miały nasilić obserwację północnokoreańskiego poligonu Punggye-ri, gdzie przeprowadzono dwie wcześniejsze próby atomowe, w 2006 i 2009 roku.

Odpowiednie przygotowania

Już poprzednie zdjęcia tego górzystego obszaru wykonane w grudniu, tuż przed odpaleniem na orbitę rakiety Unha-3, miały zaniepokoić Seul. Minister Zjednoczenia Yo Woo-ik oznajmił wówczas, że zauważono prace przy drążeniu tuneli, w których można by umieścić próbną bombę atomową.

– Oceniając dostępne informacje wywiadu, można wywnioskować, że przeprowadzono istotne przygotowania – stwierdził Woo-ik.

 

Źródło: telegraph.co.uk, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating