W środę nad ranem czasu miejscowego Korea Północna przeprowadziła kolejny test balistyczny. Rząd Japonii, który początkowo informował o dwóch wystrzelonych pociskach krótkiego zasięgu, później sprecyzował, że może chodzić o jedną rakietę, która rozpadła się na dwie części. Korea Południowa uważa, że pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego.

O teście rakietowym najpierw powiadomiło Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. Według jego informacji dwa pociski zostały wystrzelone z okolic miasta Wonsan w południowowschodniej prowincji Kangwon i poleciały w kierunku Morza Japońskiego.

Japońska straż przybrzeżna podała, że okręty marynarki wojennej Japonii zostały postawione w stan gotowości bojowej. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga tłumaczył początkowo, że zidentyfikowane zostały dwa pociski wystrzelone w ciągu kilku minut, a pierwszy z nich spadł do morza w japońskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

– Obecnie wydaje się, że wystrzelony został jeden pocisk, który rozpadł się na dwie części i spadł – poinformował później Suga, dodając, że bardziej szczegółowe informacje będą dostępne po przeprowadzeniu dalszych analiz.

Premier Japonii Shinzo Abe surowo potępił próbę Pjongjangu. Podkreślił, że socjalistyczny reżim po raz kolejny łamie rezolucje ONZ.

Minister obrony Taro Kono powiedział, że pocisk spadł w pobliżu wysp Oki, należących do prefektury Shimane, po uprzednim pokonaniu ok. 350 km i osiągnięciu wysokości ok. 900 km.

W sobotę Korea Północna ma nawiązać „wstępny kontakt” z USA w sprawie denuklearyzacji

Wystrzelenie rakiet lub rakiety miało miejsce kilkanaście godzin po tym, jak Pjongjang ogłosił, że w sobotę nawiąże „wstępny kontakt” z USA w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Dwustronne rokowania znajdują się w impasie od lutowego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w stolicy Wietnamu, Hanoi.

Nie doszli oni tam do porozumienia w sprawie likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearne

Pjongjang wznowił testy, wystrzelił rakiety

Na przełomie lipca i sierpnia Korea Północna wznowiła testy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, co było reakcją na odbywające się wówczas wspólne manewry wojsk USA i Korei Południowej. Pjongjang oskarżał Waszyngton o prowadzenie wrogiej polityki i podsycanie napięć na Półwyspie Koreańskim.

Poprzedni test przeprowadzono 9 września, gdy Pjongjang wystrzelił dwie rakiety balistyczne. Miało to miejsce dzień po tym, jak wiceszefowa północnokoreańskiego MSZ Cze Son Hui oświadczyła, że Korea Północna jest gotowa pod koniec września wznowić rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi „w czasie i miejscu do uzgodnienia” przez obie strony.


 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating