Chińscy badacze ustalili, że koronawirus może wciąż ukrywać się głęboko w płucach pacjentów uznanych za wyleczonych i wypisywanych ze szpitali. Nie jest wtedy możliwy do wykrycia zwykłymi metodami – napisał dziennik „South China Morning Post”.

Fot. NIAID-RML, CC BY 2.0

Nasze opracowanie daje pierwsze patologiczne dowody na pozostałości wirusa w płucach pacjenta (u którego testy dały wynik ujemny) trzy razy z rzędu – napisali autorzy badania, przeprowadzonego pod kierunkiem Biana Xiuwu z Uniwersytetu Medycznego Armii w mieście Chongqing. Odkrycie opublikowano w czasopiśmie „Cell Research”, który prezentuje badania poddane naukowej recenzji.

Wnioski oparto na sekcji zwłok 78-letniej kobiety, która zmarła po tym, jak uznano ją za wyleczoną z Covid-19. Kobieta została przyjęta do szpitala w Chongqingu 27 stycznia po upadku. Tam stwierdzono u niej zakażenie koronawirusem, a następnie rozwinęły się u niej objawy Covid-19.

Pacjentka otrzymała leki przeciwwirusowe, a 13 lutego uznaną ją za gotową do wyjścia ze szpitala, ponieważ trzy badania próbek pobranych z jej nosa i gardła dały wynik ujemny. Jej stan znacznie się poprawił, co stwierdzono w badaniu tomografii komputerowej. Następnego dnia akcja serca kobiety zatrzymała się i pacjentka zmarła.

W czasie sekcji zwłok śladów koronawirusa nie znaleziono w wątrobie, sercu, jelitach, skórze ani szpiku kostnym zmarłej. Patogen wykryto natomiast w tkance głęboko w jej płucach. Badanie próbek pod mikroskopem elektronowym wykazało, że znajdują się tam całe wirusy otoczone charakterystycznymi, przypominającymi koronę osłonkami – podał „SCMP”.

Ukryte w płucach wirusy nie powodowały widocznych objawów. W tkance płuc stwierdzono uszkodzenia typowe dla zakażeń wirusowych, ale brak patogenu w innych częściach ciała utrudniał jego wykrycie, ponieważ używane na szeroką skalę testy nie opierają się na próbkach pobranych głęboko z płuc.

Naukowcy starają się ustalić, dlaczego u części pacjentów uznanych za wyleczonych i zwalnianych z kwarantanny ponownie wykrywa się wirusa. W Korei Płd. do czwartku odnotowano 305 takich przypadków. Zdarzały się one również między innymi w Chinach kontynentalnych, Makau, Hongkongu, Wietnamie, na Filipinach i na Tajwanie. W mieście Kanton na południu Chin służby medyczne informowały, że dotyczyło to ok. 14 proc. pacjentów wypisanych ze szpitali.

Część badaczy spekulowała, że dodatnie wyniki po wyleczeniu mogły być skutkiem błędów w badaniach. Południowokoreańskie służby medyczne sądzą natomiast, że testy wykrywały w organizmach takich osób pozostałości wirusa, które nie są zaraźliwe.

 

„Martwy wirus” dawał u osób, które wyzdrowiały fałszywy pozytywny wynik testu koronawirusa

Setki pacjentów w Korei Południowej, którzy wyzdrowieli z Covid-19, miało pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Wywołało to obawy, że choroba nawraca u osób uznanych za ozdrowieńców. Teraz okazuje się, że testy dawały fałszywy wynik – pokazywały obecność w organizmie „martwego wirusa”.

Koreańscy eksperci z dziedziny medycyny uważają, że fragmenty martwego wirusa przekłamały wynik testów na obecność koronawirusa u 263 ozdrowieńców.

Okazuje się, że testy nie rozróżniają martwego wirusa od żywego. To prowadzi do fałszywego wyniku testu. Testy wychwyciły bowiem RNA martwego wirusa – oświadczył główny epidemiolog kraju Oh Myong-don.

Jego zdaniem, fragmenty martwego wirusa mogą pozostawać w organizmie nawet kilka miesięcy.

W czwartek Korea Południowa zgłosiła cztery nowe przypadki koronawirusa, ale wszystkie dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Po raz pierwszy od 72 dni nie wykryto w ciągu doby żadnej nowej infekcji lokalnej – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Korea Południowa opanowała lawinowy wzrost zakażeń bez stosowania odgórnych, powszechnych zakazów wychodzenia z domów.

Choć wydaje się, że pandemia w tym kraju wygasa, władze przestrzegają przed ryzykiem nowych zakażeń w skupiskach w czasie trwających świąt. Koreańczycy obchodzą w czwartek urodziny Buddy, na piątek przypada Święto Majowe, a na przyszły wtorek – Dzień Dziecka.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating