Naukowcy z Kostaryki planują rozpocząć leczenie COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, z wykorzystaniem przeciwciał pobranych od koni, którym wstrzyknięto wirusa.

Pracownik niesie worek krwi końskiej w Clodomiro Picado Institute na próbę wyprodukowania leku na koronawirusa (COVID-19) w San Jose, Kostaryka 3 sierpnia 2020 r. REUTERS / Juan Carlos Ulate

Opracowane przez instytut Clodomiro Picado Institute (ICP) leki stworzone na podstawie końskich przeciwciał mają zostać podane 26 pacjentom w połowie września – informuje Roman Macaya, prezes Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zarządza ośrodkami zdrowia publicznego.

Naukowcy przywieźli białko wirusa z Chin i Wielkiej Brytanii, a następnie wstrzyknęli sześciu ze 110 koni, których instytut używa do badań. Kilka tygodni później, gdy zwierzęta wytworzyły wystarczającą ilość przeciwciał, pobrano im krew i wykorzystano przeciwciała z osocza jako surowiec do wstrzykiwania surowicy. Jeżeli to zadziała, naukowcy chcą podzielić się tą metodą leczenia z innymi krajami Ameryki Środkowej.

Obiecujące wyniki

Jeśli wyniki drugiej fazy badań klinicznych będą obiecujące, przeciwciała będą podawane chorym w szpitalach. – Jesteśmy dumni z tego, że ten produkt uratuje życie, zanim szczepionka dotrze do ludności – powiedział Alberto Alape, koordynator projektu. – Robimy to za pomocą naszych zasobów, bez konieczności stawania w kolejce lub konkurowania z innymi krajami, jak w przypadku szczepionek – dodał.

Kostarykańscy naukowcy twierdzą, że ich metoda leczenia SARS-CoV-2 opiera się na doświadczeniach z wykorzystaniem końskich przeciwciał w tworzeniu surowicy na jad węży.

Podobne badania prowadzone są w Argentynie i Brazylii, a w Belgii zamiast koni wykorzystuje się lamy.

Czym są przeciwciała?

Przeciwciała są komórkami, które wydziela układ odpornościowy. Odgrywają one zasadniczą rolę w obronie organizmu przed bakteriami, wirusami, pasożytami i grzybami. Przeciwciała chronią przed ponownym zachorowaniem na chorobę, na przykład na świnkę czy ospę.

 

 

 

Źródło: Reuters

 

0 0 votes
Article Rating