Prototyp wojskowego samolotu transportowego Iljuszyn Ił-112W z trzema osobami na pokładzie rozbił się we wtorek 17 sierpnia podczas lotu testowego w rejonie Moskwy – poinformował jego producent United Aircraft Corporation.

Do katastrofy doszło podczas próby lądowania w pobliżu lotniska w Kubince pod Moskwą. Z oświadczenia firmy jednak nie wynikało jasno, czy w katastrofie były jakieś ofiary. Jednak agencja informacyjna RIA powołała się na anonimowe źródło, które twierdzi, że załoga prawdopodobnie zginęła. Szczegóły incydentu nie są jeszcze znane. W celu ustalenia przyczyn wypadku zostanie utworzona odpowiednia komisja.

Nagranie wideo z katastrofy opublikowane w Internecie pokazuje samolot lecący na małej wysokości z jednym z silników w ogniu, po czym wykonał ostry zakręt w prawo i spadł na tereny leśne.

Co wiemy o Ile-112?

Ił-112W ma być przeznaczony do transportu i desantu powietrznego. Będzie zdolny do zabrania na pokład do pięciu ton ładunku. Nowa konstrukcja ma dwukrotnie przewyższać pod względem efektywności transportu An-26. Napęd i awionika najnowszego typu pozwoli Ił-owi konkurować z najlepszymi samolotami w swojej klasie – hiszpańską CASA C-295, amerykańsko-włoskim C-27 Spartan, ukraińskim An-140T czy chińskim Xian MA60. Więcej szczegółów nie jest znane. Rosjanie nie są znani z dzielenia się informacjami, a zwłaszcza tymi dotyczącymi wojska. Maksymalna prędkość osiągana przez Iła-112W sięgnie wedle założeń 550 km/h. Samolot będzie mieć zasięg do 5000 km z maksymalnym obciążeniem. Z jego połową poleci nieco dalej.

Ił-112W będzie wyposażony w komponenty rosyjskiej produkcji. Większość z nich jest produkowana przez struktury państwowego koncernu Rostec: silniki tworzy United Engine Corporation, zautomatyzowany układ sterowania dostarcza KRET, a podwozie, elementy hydrauliczne i układ zasilania opracowuje holding Technodinamika. Planowane jest również wypuszczenie wersji na rynek cywilny. Ił-112T, tak się będzie zwać, ma zastąpić An-24. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli Rosjan, Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej powinny zamówić około 60 maszyn typu Ił-112W. Rozpoczęcie produkcji seryjnej Iła-112W jest obecnie planowane na 2023 r.

 

 

 

 

Źródło: rynek-lotniczy.pl
0 0 votes
Article Rating