Google udowodniło na przykładzie, że istnieje taki problem, który obecnie jest w stanie rozwiązać tylko komputer kwantowy. Właściwie to wiedzieliśmy o tym już wcześniej, ale tym razem wyniki badań nabrały rangi oficjalnych. Zostały opublikowane w magazynie Nature.

O osiągnięciu Google’a już we wrześniu informowała NASA, ale wpis szybko zniknął ze strony internetowej agencji. Mimo wszystko nie umknął uwadze.

Przypomnijmy, Google zbudowało komputer kwantowy z 53 splątanymi kubitami (faktycznie 54, ale jeden okazał się niesprawny), który został wykorzystany do zmierzenia wzorców interferencji przy wysyłaniu do kubitów losowych wzorów. W praktyce komputer wygenerował przypadkowy zestaw cyfr, a następnie sprawdził, czy są rzeczywiście przypadkowe. W matematyce tego rodzaju operację nazywa się rozkładem prawdopodobieństwa.

 

Najpotężniejszemu superkomputerowi zabrakłoby pamięci

Jak oszacowano, w najpotężniejszym na świecie klasycznym superkomputerze, IBM Summit, pamięć skończyła by się już na 14 kubitach i efektywnie, kopiując na bieżąco operandy i wyniki cząstkowe do pamięci nieulotnej, sprzęt ten potrzebowałby na ukończenie obliczeń około 2,5 dnia (wiadomość po weryfikacji przez IBM).

Tymczasem Sycamore, bo tak nazwało swój komputer kwantowy Google, poradził sobie z wyznaczonym zadaniem w ciągu 10 minut. Z czego same rachunki zajęły mu 200 sekund, a reszta to czas niezbędny do przeprowadzenia konfiguracji.

Zasadniczo rzecz ujmując, niniejszym firma z Mountain View po prostu potwierdziła wszystko to, co już wiedzieliśmy na podstawie informacji od NASA. Dyrektor generalny Sundar Pichai w entuzjastycznym tweecie napisał o wielkim przełomie. Inżynier Scott Aarson porównał z kolei najnowsze osiągnięcie do lądowania człowieka na powierzchni Księżyca.

Oczywiście komputer kwantowy Google’a wciąż pozostaje sprzętem bardzo niedoskonałym. Nie ma chociażby systemu korekcji błędów i poza zaprezentowanym algorytmem nie nadaje się do niczego innego. Niemniej jednak teorię supremacji kwantowej zdołał udowodnić.

 

 

Źródło: Google, NASA
0 0 votes
Article Rating