W kilku londyńskich szkołach zalęgły się pająki. „Najeźdźcy” okazali się jadowitymi osobnikami z rodzaju Steatoda. Po angielsku pająk taki nosi groźną nazwę: fałszywa czarna wdowa. Po polsku – znacznie bardziej niewinną – Zyzuś tłuścioch.

Cztery położone blisko siebie szkoły we wschodnim Londynie zostały w środę zamknięte po inwazji pająków zwanych fałszywymi czarnymi wdowami.

 

Konieczna była szybka akcja

Szkoły zostały poddane fumigacji. Oznacza to, że pająki potraktowano środkami toksycznymi w postaci dymów, par lub gazów. Rzeczniczka rady londyńskiej gminy Newham poinformowała, że decyzję taką podjęto ze względu na to, iż zwierzęta pojawiły się „w wielu miejscach na całym terenie” poszczególnych placówek.

Jak przekazała rodzicom jedna ze szkół, akcję trzeba było przeprowadzić szybko, „zanim z jaj zaczną się wylęgać” młode osobniki.

Lekcje nieprędko zostaną wznowione

Urzędnicy przewidują, że szkoły pozostaną zamknięte jeszcze przez pewien czas. Trzy placówki mają nadzieję, że uda im się wznowić zajęcia lekcyjne w przyszłym tygodniu, jedna już ogłosiła, że nie stanie się to przed 29 października. Rada gminy wspólnie z kierownictwami placówek mają wypracować takie rozwiązania, które „umożliwią dzieciom kontynuowanie nauki”.

Radni zaapelowali do dyrekcji innych szkół i przedszkoli w okolicy, by starannie „sprawdziły swój teren pod kątem występowania tych pająków”. Zaleciły wezwanie właściwych służb, gdyby dostrzeżono coś niepokojącego.

Nie zabiją, ale dokuczyć mogą

Przyrodnicy uważają fałszywe czarne wdowy – po polsku zwane zyzusiami tłuściochami – za najbardziej jadowity rodzaj pająków występujących w naturze na Wyspach Brytyjskich.

Ich ugryzienie nie stanowi zagrożenia dla życia, ale jest nieprzyjemne w skutkach. Może powodować silny świąd, bolesną opuchliznę, w niektórych przypadkach także gorączkę.


 

Źródło: BBC News, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating