Wczorajszej nocy dokonała się gigantyczna, historyczna zmiana na rynku urządzeń mobilnych. Microsoft przejmuje od Nokii dział urządzeń i usług, będzie licencjonował jej patenty i wykorzystywał jej mapy.

Microsoft zapłaci za przejęcie najwartościowszej części Nokii 5,44 miliarda euro. 4,99 miliarda za przejęcie interesujących go działów i kolejne 2,18 miliarda za należące do Nokii patenty. Przejęcie ma dojść do skutku w pierwszym kwartale 2014 roku, jeżeli udziałowcy Nokii i urzędy regulujące rynek nie zaprotestują.

Wszyscy z 32 tysięcy pracowników Nokii, w tym 4700 zatrudnionych w Finlandii, stanie się pracownikami Microsoftu. Gigant z Redmond przejmuje też prawo do marki Lumia, a także przejmuje smartfony z systemem operacyjnym Asha. By sprzedawać te ostatnie, Microsoft będzie licencjonował markę Nokia.

Jeżeli chodzi o patenty, to Microsoft zyskał prawo do korzystania z nich przez najbliższe 10 lat. Z kolei z map Here będzie mógł korzystać przez najbliższe 14 lat. Twórcy map Here w zamian będą mogli korzystać z patentów Microsoftu, by móc dalej rozwijać swoje mapy.

Dyrektor generalny Nokii, Stephen Elop, odejdzie ze swojego stanowiska w trybie natychmiastowym. Prezes zarządu, Risto Siilasmaa, będzie tymczasowo pełnił funkcję CEO.

Źródło: chip.pl

0 0 votes
Article Rating