W wiosce Moiseevich w obwodzie mohylewskim na Białorusi w poniedziałek 5 kwietnia doszło do groźnego wypadku. Zestaw rakietowy Toczka wjechał w ścianę prywatnego domu. 85-letnia właścicielka wyszła na zewnątrz, czemu zawdzięcza życie – podał niezależny białoruski portal TUT.by.

Córka 85-letniej kobiety powiedziała dziennikarzom TUT.by, że ok. godz. 10 (godz. 11 w Polsce) usłyszała „potworny trzask i uderzenie”. Była w tym czasie na podwórku. Wybiegła za ogrodzenie i zobaczyła sprzęt wojskowy, „wbity” w ścianę domu. Na szczęście jej matka tuż przed tym zdarzeniem także wyszła na zewnątrz. „Dzięki temu cudem ocalała” – przekazał w poniedziałkowej publikacji portal TUT.by.

– Kierowca tego wojskowego sprzętu to bardzo młody człowiek, chyba poborowy. Powiedział, że są z jednostki 61732 w Osipowiczach. Mówi, że jechali w kierunku Słucka: wyprzedzali jakiś samochód albo coś innego. A tutaj, w naszej wiosce, jest ostry zakręt. Nie wiem, jak szybko jechali, ale najwyraźniej stracili kontrolę – opowiadała córka właścicielki domu.

Sprzęt wojskowy, który uderzył w dom, to taktyczny system rakietowy Toczka – podał TUT.by. Został „wyciągnięty” ze ściany domu za pomocą ciężarówki. Wojsko obiecało, że zrekompensuje straty. Ubezpieczyciel ma je oszacować.

Starsza kobieta nie może mieszkać w uszkodzonym domu, gdzie – jak opowiadała jej córka – niedawno został przeprowadzony remont. Dlatego zamierza zabrać ją do siebie, do Osipowicz.

Rozmówczyni TUT.by mówiła, że przez wieś przebiega dawna droga wojskowa, przez którą często przejeżdża sprzęt wojskowy z pobliskich jednostek.

Resort bada sprawę

Na stronie ministerstwa obrony Białorusi poinformowano o rozpoczęciu kontroli w sprawie wypadku, do którego doszło podczas przejazdu batalionu rakietowego jednej z jednostek wojskowych na poligon Gożski.

„Poborowy, kierując wyrzutnią samobieżną, stracił kontrolę na ostrym zakręcie i zahaczył o róg budynku mieszkalnego we wsi Moisiejewiczi. W wyniku wypadku nikt nie został ranny, sprzęt wojskowy jest w dobrym stanie. Uszkodzenie budynku mieszkalnego naprawia jednostka wojskowa” – podał resort.

 

 

ŹródłoTUT.by
0 0 votes
Article Rating