W sobotę 28 grudnia w miejscowości Monsey pod Nowym Jorkiem napastnik zaatakował nożem osoby przebywające w domu tamtejszego rabina. Doszło do tego w czasie trwającego właśnie święta Chanuki. Co najmniej pięć osób zostało rannych. Nowojorska policja zatrzymała potencjalnego sprawcę.

Szef policji Brad Weidel poinformował, że zgłoszenie o zdarzeniu otrzymano przed godziną 22. czasu lokalnego (godz. 4. nad ranem w niedzielę 29 grudnia w Polsce). Powiedział, że nowojorscy policjanci zlokalizowali pojazd i potencjalnego podejrzanego. Dodał, że do szpitali przewieziono pięć rannych osób.

Nowojorski departament policji poinformował następnie, że „podejrzany uciekł z miejsca zdarzenia, lecz jest już obecnie w areszcie”.

Atak w domu rabina

Organizacja Orthodox Jewish Affairs Council poinformowała na Twitterze, że do ataku nożem doszło w domu chasydzkiego rabina podczas obchodów święta Chanuki w obecności kilkudziesięciu osób. Wszyscy poszkodowani to żydzi. Według tego źródła stan dwóch ofiar jest krytyczny, jedna z nich otrzymała sześć ciosów nożem.

Jak pisze agencja Reutera, około jedna trzecia mieszkańców hrabstwa Rockland to żydzi. Duża ich część to ortodoksyjni wyznawcy judaizmu, którzy żyją w trzymających się na uboczu wspólnotach.

Od 13 grudnia policja otrzymała co najmniej osiem doniesień o antysemickich atakach w okręgu nowojorskim.

Święto Chanuki

W 2019 roku Chanuka, Święto Świateł, rozpoczęła się 22 grudnia i potrwa do 30 grudnia.

Upamiętnia ono zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. przed naszą erą.

Ostatnia w tym roku seria oddziaływań magnetycznych wystąpi od 25-29 grudnia

 

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating