32 robotników zginęło, a 42 zostało uratowanych z płonącej platformy wiertniczej do wydobycia ropy naftowej na Morzu Kaspijskim – poinformował Reuters powołując się na niezależnie źródła w Azerbejdżanie.

 

A still image from a video footage shows an oil platform on fire in the Caspian Sea, Azerbaijan, December 5, 2015. REUTERS/MEYDAN TV via Reuters

Pożar platformy wiertniczej Foto: REUTERS/MEYDAN TV via Reuters

Państwowe azerbejdżańskie przedsiębiorstwo energetyczne SOCAR odmówiło komentarza. W mediach społecznościowych w sobotę udzieliło jedynie lakonicznej informacji, że 26 pracowników zostało uratowanych z platformy.
– Według naszych informacji, 32 robotników zginęło, a 42 robotników zostało tej nocy uratowanych. Pożar na platformie został ostatecznie ugaszony – powiedziała agencji Reutera Mirvari Gakhramanly, szefowa Komitetu Obrony Praw Robotników Naftowych.
W piątek SOCAR informowało, że pożar wybuchł, gdy bardzo silny wiatr uszkodził gazociąg na platformie, a akcję ratowniczą utrudnia potężny sztorm. Jeden z cytowanych przez agencję Reutera robotników powiedział, że na platformie były uwięzione 84 osoby. Zastrzegł, że chce pozostać anonimowy.

W piątek SOCAR poinformował również o zaginięciu w czasie sztormu robotników z innej platformy wiertniczej. W wypadkach na platformach wiertniczych należących do przedsiębiorstwa SOCAR zginęło w ubiegłym roku w sumie 14 robotników.

 

 

Bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego są największymi bogactwami naturalnymi w Azerbejdżanie. Na ich wydobyciu i eksporcie oparta jest cała gospodarka tego kraju.
Tagi: Azerbejdżan, Morze Kaspijskie, eksplozja, platforma wiertnicza, ropa naftowa, pożar, ewakuacja, zabici, ranni
Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating