Łącznie do 30 listopada przewiduje się narodziny 28 żywiołów, z których trzy nadciągną nad USA.

Eksperci z AccuWeather prognozują, że w 2013 roku na Atlantyku pojawi się 16 burz tropikalnych, osiem huraganów, a także cztery potężne huragany. Trzy z tych żywiołów mają nadciągnąć nad ląd, a dokładniej nad wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, nad Florydę, a także nad Wschodnie Wybrzeże. 

Nie powtórzy ścieżki Sandy, ale i tak groźny

Jeśli nad Florydę nadciągnie huragan, to będzie pierwszym od 2005 roku, kiedy to nad tym stanem szalała Wilma. Jeśli chodzi o Wschodnie Wybrzeże, to żywioł nie powinien powtórzyć ścieżki superburzy Sandy, która nawiedziła region w październiku 2012 roku. Pomimo to, cokolwiek pojawi się nad Wschodnim Wybrzeżem, będzie niebezpieczne. Po pierwsze dlatego, że superburza naruszyła stanowiące naturalną barierę przeciwpowodziową wydmy. Po drugie dlatego, że potężne żywioły są w stanie kształtować pogodę nawet na obszarach mocno oddalonych od ich ścieżki.

Bez anomalii, podobnie aktywnie co w 2012 roku

Co jeszcze wiadomo na temat sezonu huraganów na Atlantyku, który rozpocznie się 1 czerwca 2013 roku? Powinien rozpocząć się planowo – w odróżnieniu od ubiegłorocznego sezonu, kiedy to przed tym terminem pojawiły się dwie zasługujące na nazwanie burze.

Poza tym nadchodzący sezon będzie podobnie aktywny, co poprzedni, kiedy to wystąpiło 19 burz tropikalnych, 10 huraganów, jeden potężny huragan, a cztery z tych żywiołów odnotowano nad lądem.

Źródło: AccuWeather, tm
0 0 votes
Article Rating