Naukowcy z NASA umieszczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy instrument, który pędząc ponad 30 tys. km/h wykryje każde, nawet najmniejsze i najsłabsze wyładowanie elektrostatyczne na terenie ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych. Superczuły Lightning Imaging Sensor (LIS), który znajdzie się w kosmosie w 2016 roku, będzie kontynuował pracę swojego poprzednika, działającego już od 17 lat z pokładu amerykańsko-japońskiego satelity.

Naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych Marshall’a amerykańskiej Agencji Kosmicznej w 1997 roku stworzyli niewielki, precyzyjny instrument mający na celu śledzenie każdego wyładowania elektrostatycznego w ziemskiej atmosferze – Lightning Imaging Sensor (LIS).17 lat szukania błysków

Został umieszczony na satelicie Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) 28 listopada 1997 roku. Stał się tym samym częścią amerykańsko-japońskiego projektu klimatycznego, mającego na celu pomiar w skali globalnej opadów deszczu oraz obserwacji zjawisk klimatycznych. – Z powodzeniem działa po dziś dzień – podkreślają naukowcy NASA.

I choć nie zawiódł przez blisko 17 lat swojej pracy, stworzono mu kopię zapasową, spoczywającą w laboratoriach NASA. Zdecydowano, że zastąpi pierwotną wersję, dzięki czemu dane będą napływały płynnie i bez przerw. Wymianę instrumentów zaplanowano na luty 2016 roku. Na orbitę „bliźniaka” wyniesie rakieta typu SpaceX.

Poniesie go ISS

Bliźniaczy LIS zostanie jednak zainstalowany nie na TRMM, a na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co zapewni mu szerszy kąt widzenia niż z satelity.

Podpięte do ISS urządzenie będzie monitorowało w skali globalnej wszelkie wyładowania w ziemskiej atmosferze, nieustannie wymieniając dane z innymi instrumentami znajdującymi się zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi.

Dane uzyskane z obserwacji prowadzonych przez LIS są niezwykle cenne, bo dotyczą także pomiarów z obszarów takich jak środek oceanu.

Jedyny w swoim rodzaju

– Tylko LIS jest w stanie wyłapać wszystkie rodzaje wyładowań, jakie tworzą się w ziemskiej atmosferze, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy – zaznacza Richard Blakeslee, współtwórca LIS.

Zastosowane urządzenia optyczne pozwalają na obserwację obszaru rozciągającego się na przestrzeni ponad 600 kilometrów. LIS znajdując się na ISS będzie przemieszczał się z prędkością około 27 tys. km/h, czyli poszczególne zdjęcia będzie wykonywać co 90 sekund.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating