Najnowocześniejszy pogodowy satelita jest już w kosmosie. GPM, wspólne dziecko NASA i JAXA, będzie pierwszym satelitarnym radarem pogodowym, który zmierzy opady w Polsce.

Global Precipitation Measurement (GPM) Core Observatory, wspólny satelita pogodowy NASA i JAXA (Japońskiej Agencji Kosmicznej), w czwartkowy wieczór czasu polskiego wystartował z japońskiego kosmodromu Tanegashima (wyspa Tanegashima, południe Japonii). GPM odłączył się od rakiety H-IIA 16 minut po starcie, na wysokości 398 km.

Zmierzy też opady w Polsce

Zadaniem GPM będzie bardzo dokładne mierzenie opadów na całym świecie. Dotąd żaden satelita pogodowy nie był w stanie pokazać – w skali całego globu – gdzie pada, co pada i w jakiej ilości. Co ciekawe – będzie to pierwszy satelitarny radar opadowy, z którego będą dostępne dane opadowe dla Polski.

GPM będzie zbierał informacje dotyczące opadów co trzy godziny.

To „gigantyczny skok”

– Dzięki temu startowi wykonaliśmy kolejny gigantyczny skok w zapewnianiu światu bezprecedensowego obrazu deszczu, a także śniegu, jakie pojawiają się na naszej planecie – podkreślił szef NASA Charles Bolden. – GPM pomoże nam lepiej zrozumieć stale zmieniający się klimat, poprawić prognozy ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, a także zarządzać zasobami wodnymi – dodał.

 
Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating