Największy na świecie teleskop stanął w Namibii. HESS-II waży 600 ton, a jego zwierciadło mierzy 28 metrów średnicy. Śledzić będzie zjawiska na niebie, wychwytując pochodzące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

Teleskop HESS-II znajduje się na terenach pustynnych około 100 kilometrów na zachód od Windhuk, stolicy Namibii, na wysokości 1800 m n.p.m.

 

Jego rozmiary porażają i dają nowe możliwości badawcze. – To nie tylko najszersze w świecie zwierciadło w tego typu instrumencie, pozwala ono też zobaczyć obrazy w sposób bardziej precyzyjny, z czterokrotnie większą ilością pikseli na obszarze nieba niż mniejsze teleskopy – powiedział członek ekipy uczestniczącej w projekcie, Pascal Vincent.

50 razy mocniej

W maju kilka państw Afryki południowej zostało wytypowanych do udziału w globalnym projekcie budowy największego radioteleskopu świata, tzw. Square Kilometer Array (SKA). Gigantyczne urządzenie – jak pisze AFP – charakteryzować ma 50-krotnie wyższa czułość od najmocniejszych obecnie podobnych radioteleskopów.

Dwie trzecie anten SKA zostanie rozmieszczonych zostanie w RPA oraz w Ghanie, Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe znajdą się w Australii i Nowej Zelandii.

Projekt globalny

W obserwatorium HESS w Namibii pracować będzie 170 naukowców z 12 krajów świata, w tym z RPA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.

HESS-II jest teleskopem typu Czerenkowa, który rejestruje promieniowanie o tej samej nazwie. Paweł Czerenkow był radzieckim naukowcem, który w 1958 roku otrzymał nagrodę Nobla z fizyki. Pracował m.in. nad rozwojem akceleratora cząstek.

Detektor (kamera) użyta w teleskopie HESS II

Źródło: PAP, tm, newscientist.com/
0 0 vote
Article Rating