Amerykańska agencja kosmiczna NASA wraz z japońską agencją kosmiczną, czyli JAXA, przygotowuje się do uruchomienia najnowocześniejszego satelity pogodowego. Naukowcy podali już dokładną datę jego startu. Ma to nastąpić 27 lutego 2014 roku.

 

 

 

Satelita Global Precipitation Measurement, w skrócie GPM, zostanie wysłany w kosmos w ramach misji międzynarodowej. Jego zadaniem będzie pomiar poziomu opadów, który będzie dokonywany kilka razy na dobę. Specjaliści wierzą w to, że satelita pomoże im lepiej zrozumieć klimat naszej planety.

Satelita poprawi jakość prognoz

– Uruchomienie naszego satelity jest niezwykle istotne dla prognozowania pogody oraz do badań środowiska – powiedział Michael Freilich z NASA. – Poznanie dokładnych wartości opadów na naszej planecie stanie się kluczem do zrozumienia, w jaki sposób pogoda i klimat wpływają na rolnictwo, dostępność do wody i klęski żywiołowe – dodał.

Dzięki współpracy efekty będą lepsze

Satelita będzie współpracować ze starszymi urządzeniami, m.in. z satelitą Suomi. – Będziemy wykorzystywać dane zdobyte przez GPM nie tylko dla czystej nauki. Dzięki nim ulepszymy prognozowanie pogody, a także przewidywanie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych – wyjaśnił Shizuo Yamamoto z JAXA.

Eksperci mają nadzieję, że satelita znacznie poprawi system ostrzegania przed powodziami i innymi niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

 

Źródło: tm
0 0 votes
Article Rating