Grand Challenge – taką nazwę nosi projekt, który NASA zainaugurowała we wtorek. Jego celem jest wykrycie wszystkich zagrożeń, jakie stwarzają dla nas asteroidy, a także ustalenie, w jaki sposób można zapobiec ich ewentualnemu niebezpiecznemu zbliżeniu się do Ziemi.

Przy Grand Challenge z NASA będą współpracować zrzeszeni w najróżniejszych instytucjach naukowcy z całego świata. 

– NASA stara się wykryć wszystkie asteroidy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu naszej planety – mówiła Lori Garver z NASA. – Grand Challenge skupia się na tym, by odkryć i skatalogować asteroidy, a także nauczyć się, jak radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami – dodała, podkreślając, że w projekt zaangażowane zostaną rzesze także „zwykłych” ludzi zajmujących się tzw. nauką obywatelską. NASA zachęca do udziału w projekcie również przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego.

Wszyscy, którzy chcą podzielić się z NASA swoimi pomysłami, mogą za pośrednictwem Internetu wypełnić tzw. wniosek o udzielenie informacji (Request for Information).

Pochwała od Białego Domu

Za powołanie Grand Challenge NASA pochwalił Biały Dom.

– Jesli pewnego dnia ludzkośc odnajdzie asteroidę zmierzająca wprost na Ziemię, a potem zmieni jej kurs, będzie to jedno z jej największych osiagnięc – mówił Tom Kalil zajmujący się technologią i innowacjami w Biurze Polityki Nauki i Technologii Białego Domu (ang. White House Office of Science and Technology Policy).

Źródło: space.com, tm
0 0 votes
Article Rating