Spektakularne znalezisko kosmicznego teleskopu WISE (pol. Mądrala). Po przedarciu się przez kosmiczny pył dotarł do niecodziennego układu milionów czarnych dziur położonych między ekstremalnie gorącymi i świetlistymi galaktykami.

WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), to kosmiczny teleskop NASA,  pracujący w zakresie podczerwieni od grudnia 2009 r. Jego nowe znalezisko przyćmiło dotychczasowe z lipca 2011 r. o istnieniu planetoidy trojańskiej na orbicie Ziemi. Dlaczego?

 

Co było pierwsze, kura czy jajko?

Otóż galaktyki to układy gwiazd, pyłu i gazu międzygwiezdnego oraz niewidocznej czarnej materii. Wiadomo, że ta ostatnia karmi się składowymi galaktyki lub wyrzuca na tyle dużo energii, by nie dopuścić do formowania się kolejnych gwiazd. Znalezisko WISE’a  pokazuje z kolei, że zarówno ciemna materia, jak i galaktyki wspólnie ewoluowały. W jaki sposób? Tego naukowcy jeszcze nie wiedzą.

– Nie wiemy, co w tym układzie było pierwsze, czarne dziury czy galaktyki. Jest to dla nas zagadka porównywalna z tą, czy pierwsza była kura czy jajko – mówi Peter Eisenhardt z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Miliony czarnych dziur i gorące galaktyki uchwycone przez WISE’a (NASA)

Źródło: bbc.co.uk, tm
0 0 votes
Article Rating