Ostatnie badania wykazały, że nasze podstawowe pomiary całego wszechświata mogły być przez cały czas błędne. Mówi, że wszystko, co wiedzieliśmy o chemicznym pomiarze gwiazd, może być błędne. A ponieważ cała historia wszechświata została prześledzona za pomocą tych samych gwiazd, nasz pomiar podstawowych procesów, takich jak stała Hubble’a i ilość ciemnej materii, również może być błędny. Badanie zostało zakończone przez zespół astronomów z Max-Planck-Institute for Astronomy.

Naukowcy, dochodząc do tego nieoczekiwanego wniosku, zmierzyli skład chemiczny gwiazd i doszli do nieoczekiwanych wyników. Wcześniej uważano, że szczególny rodzaj supernowej, znany jako „typ Ia” – zwykle pojawiał się, gdy biały karzeł krążył wokół gwiazdy o głównej sekwencji i odrywał jej zewnętrzne warstwy. Jednak nowe badanie wykazało, że zasadniczo pochodzą one z różnych scenariuszy. To sugeruje, że możemy się mylić, rozumiejąc, jak jasne mogą być gwiazdy, jak zmienia się ich jasność i jak długo mogą być jasne.

To komplikuje sprawę, ponieważ astronomowie zawsze używali jasności i różnicy między jasnością jako sposobu pomiaru odległości faktycznej do gwiazdy. To założenie zostało wykorzystane w niektórych najważniejszych badaniach dotyczących naszego wszechświata. Zjawisko to wspiera także prace, które sugerują, że nasz wszechświat składa się w 70 procentach z ciemnej energii oraz pomiaru stałej Hubble’a, czyli prędkości, z jaką wszechświat się rozszerza.

Raport w niezależnym, jednak mówi, że to pomoże naukowcom wyjaśnić rozbieżności w stałej Hubble’a, który jest jednostką miary stosowane do opisania ekspansji wszechświata.

 

 

Źródło: mpia.de, 
0 0 votes
Article Rating