W czwartek 2 lipca w irańskim ośrodku wzbogacania uranu w Natanz doszło do pożaru. Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego podała w piątek, że przyczyna została ustalona, jednak nie będzie na razie ujawniona. Według źródeł kuwejckiego dziennika „Al-Dżarida” za wypadkiem stoi Izrael.

– Ze względów bezpieczeństwa, przyczyna i przebieg wypadku zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie – powiedział rzecznik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Kejwan Khosrawi, cytowany przez agencję Tasnim. Jego wypowiedź wskazuje na zaniepokojenie na najwyższych szczeblach władzy w Iranie w związku z czwartkowym incydentem – uważa AP, przywołując opinię analityków twierdzących, że wypadek uszkodził wirówki do wzbogacania uranu w ośrodku.

W ostatniej dobie w internecie ukazały się nagrania i wiadomości online od irańskiej grupy zwanej Gepardami Ojczyzny, rzekomo biorącej na siebie odpowiedzialność za incydent. Jednak fakt, że eksperci nigdy wcześniej nie słyszeli o grupie, może rodzić pytanie, czy Natanz nie stał się celem sabotażu ze strony obcego państwa, jak to miało miejsce podczas ataku zaprojektowanego przez USA i Izrael wirusa komputerowego Stuxnet w 2010 roku, który zakłócił pracę pewnej liczby irańskich wirówek.

„Al-Dżarida” powołuje się na wysoko postawione anonimowe źródło twierdzące, że za wypadkiem stoi Izrael, a jego celem miało być opóźnienie programu wzbogacania nuklearnego Iranu o około dwa miesiące – podaje portal Times of Israel. – Iran zemści się na każdym kraju, który przeprowadza cyberataki na nasze stanowiska nuklearne – zapowiedział w czwartek szef obrony cywilnej Gholamreza Dżalali.

Na początku maja Izrael miał przeprowadzić atak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy. Była to odpowiedź na irański atak na izraelską infrastrukturę wodociągową dwa tygodnie wcześniej. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego; znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 

 

Źródło: PAP, https://www.ctvnews.ca/world/iran-will-not-disclose-cause-of-mysterious-nuclear-site-fire-1.5009585
0 0 votes
Article Rating