Żeby zrozumieć tajemnice Wszechświata naukowcy próbują cofnąć się tak blisko Wielkiego Wybuchu jak tylko mogą. Analizy CMB (Kosmicznego Promieniowania tła) wykonane przez badaczy z Lawrence Berkeley National Laboratory pozwalają nam się cofnąć w przedziale od 100 do 300 tys. lat po Wielkim Wybuchu i odkrywać nowe wskazówki co dokładnie w tym okresie miało miejsce.

To jest niebo (mikrofalowe) widziane przez satelitę Plancka.
Środkowy pas jest płaszczyzną naszej Galaktyki.


„Odkryliśmy iż standardowy obraz wczesnego Wszechświata, w którym dominacja promieniowania była zastąpiona następnie dominacją materii, utrzymuję się do takiego poziomu który możemy badać i otrzymywać nowe dane. Ale istnieją wskazówki, że promieniowanie nie ustępowało materii tak jak oczekiwano” –  mówi Eric Linder.
– Nasza wiedza o Wielkim Wybuchu i wczesnym formowaniu się kosmosu pochodzi głównie z pomiarów Kosmicznego Promieniowania tła.

– Dzięki danym z sondy Planck i WMAP sięgamy granic początków kosmosu i regionów fizyki wysokich energii, do której nie mogliśmy wcześniej mieć dostępu – mówi Linder.

– Nasze analizy pokazują, że fotony CMB były śledzone przez ciemną materię jak oczekiwano, pojawiło się również odchylenie od normy, które wskazuję na relatywistyczne cząstki poza światłem (fotonami) CMB.

Linder podejrzewa, że tymi relatywistycznymi cząstkami są „dzikie wersje” neutrin, które są zaraz po fotonach najczęściej obserwowanymi cząstkami we współczesnym Wszechświecie. Termin „dziki” używany jest po to, by odróżnić te pierwotne neutrina od tych które obserwujemy dziś. Kolejnym podejrzanym jest Ciemna Energia- anty-grawitacyjna, siła która przyspiesza ekspansję kosmosu.

– Wczesna Ciemna Energia jest klasą wyjaśnień dla pochodzenia kosmicznego przyspieszania, które pojawia się w niektórych modelach fizyki wysokich energii – mówi Linder

– Kiedy konwencjonalna ciemna energia, jak stała kosmologiczna jest „rozcieńczona” do jednej części na miliard, całkowitej gęstości energii w czasie ostatniego rozpraszania Kosmicznego Promieniowania Tła – to teorie wczesnej Ciemnej Energii przewidują od 1 do 10 milionów więcej gęstości energii.

Odkrycie wczesnej, pierwotnej ciemnej energii nie tylko postawi nowe światło na rozszerzanie się kosmosu, ale również wniesie wkład w rozwój teorii strun i niektórych aspektów fizyki wysokich energii.

W planach są kolejne eksperymenty polegające na badaniu CMB.

 

Źródło: phys.org
Tłumaczenie: WosZ 
0 0 votes
Article Rating