80 centymetrów średnicy ma grzyb, znaleziony w górskich ostępach w południowo-zachodnich Chinach. To piękny okaz rośliny od setek lat wykorzystywanej w tradycyjnej medycynie. Współcześni badacze też wiążą z nią nadzieje.

Potężny okaz znaleźli wieśniacy w górach w okręgu Nayong (prowincja Guizhou, południowo-zachodnie Chiny). Jak podano, był to grzyb zwany po chińsku lingzhi, należący do rodziny lakownicowatych, prawdopodobnie zaś – lakownica żółtawa. Średnica kapelusza wynosiła 80 cm, a waga po wysuszeniu – 4,2 kilograma.

– Mam 75 lat i nigdy nie widziałam takiego linghzi. Słyszałam o tak ogromnych od starszych osób, kiedy byłam młoda, ale sama nigdy nic takiego nie widziałam, aż do tej pory – nie mogła się nadziwić mieszkająca w okolicy Chen Lanfei.

Lecznicze właściwości: legenda czy fakt?

Lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum)nazywana bywa „grzybem nieśmiertelności” i „lekarstwem królów”. Używana jest w tradycyjnej chińskiej medycynie od 2000 lat jako lekarstwo na wiele dolegliwości, wśród których są: choroby wątroby, hipertonia (wzmożone napięcie mięśniowe), artretyzm, astma, wrzody żołądka, migrena i inne bóle głowy.

Także współcześni naukowcy od lat prowadzą badania nad leczniczym działaniem Ganoderma lucidum, w tym przeciwnowotworowym. Wyniki mają być coraz bardziej obiecujące.


 

 

Źródło: ENEX, tvn24, https://news.cgtn.com/news/784d444f356b7a6333566d54/share_p.html
0 0 votes
Article Rating