Krystalicznie czyste wody o przejrzystości nawet kilkunastu metrów. Dookoła zapierający dech w piersiach krajobraz. Poznajcie niesamowite akweny, które aż proszą się, żeby w nich popływać. Niektóre akweny na świecie są zadziwiająco piękne.

Hierve el Agua, Meksyk

Jedna z największych atrakcji naturalnych w meksykańskim stanie Oaxaca. Hierve el Agua to spektakularna skalna formacja, która z dystansu przypomina „skamieniały” wodospad przymarznięty do skały. Jednak nie sam fakt istnienia tego obiektu jest główną atrakcją. Stanowi ją położony na skraju klifu naturalny basen, wypełniony czystą wodą nasyconą mnóstwem minerałów.

Hierve el Agua (Shutterstock)

Devil’s Pool, Wodospad Wiktorii, Zambia

Wodospad Wiktorii jest uznawany za największy na świecie. Rozciąga się na szerokość prawie dwóch kilometrów. Jego wysokość wynosi około 110 metrów. Liczby te nie odstraszają jednak setek śmiałków rocznie, którzy zażywają ekstremalnej kąpieli w „Basenie Diabła” (ang. Devil’s Pool). Położony jest on na wyspie Livingstone w samym centrum wodospadu, po zambijskiej stronie granicy. W trakcie suchej pory roku, przypadającej na okres od września do grudnia, nurt rzeki Zambezi jest dużo słabszy niż podczas pory wilgotnej. Poziom wody opada, a naturalna skalna bariera znajduje się bardzo blisko powierzchni, co pozwala szaleć zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od krawędzi wodospadu.

Devil’s Pool (Meraj Chhaya/ flickr)

Hinatuan Enchanted River, Surigao del Sur, Filipiny

O filipińskim naturalnym basenie mówi się, że jest „czarujący”. To miano zawdzięcza on rzece Enchanted (pol. „czarujący”). Nazwę tę nadano nie tylko ze względu jej na piękno, lecz także dlatego, że wydaje się, iż rzeka nie ma swojego źródła. Mówi się, ze rzekę uformowały sieci podziemnych tuneli. Basen jest popularny ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę o przejrzystości dochodzącej niemal do jego dna, czyli na głębokość około 15 metrów, oraz otaczającą go bujną roślinność.

Hinatuan Enchanted River (Shutterstock)

Hamilton Pool, Dripping Springs, Teksas

Położony niedaleko Austin zazwyczaj umieszczany jest na listach najlepszych amerykańskich basenów naturalnych. Łatwo zrozumieć, dlaczego. Pływa się w nim jak w jaskini z ogromnym oknem ponad głową. 15-metrowy wodospad przelewa się nad platformą utworzoną przez rzekę podziemną, mającą zachwycający zielony kolor.

Hamilton Pool

Grotta della Poesia, Rocha Vecchia, Włochy

Unikalny włoski basen naturalny nazywany bywa „Jaskinią Poetów”. Jest położony tuż obok Morza Adriatyckiego. Basen powstał po zawaleniu się stropu jaskini. Grotta della Poesia stanowi bardzo ważny obiekt archeologiczny – w jaskini znajdują się setki inskrypcji łacińskich, greckich i mesapijskich (język używany w starożytności przez ludność zamieszkującą Apulię).

Grotta della Poesia (Shutterstock)

Ik Kil Cenote, Półwysep Jukatan, Meksyk

Studnia krasowa Ik Kil, Część Parku Ik Kil w pobliżu Chichen Itza na Jukatanie, jest otwarta na niebo. Znajduje się ona 25 metrów pod powierzchnią ziemi. Głębokość wody wynosi 40 metrów. Turyści mogą zejść po schodach na platformę, z której możliwe jest dostanie się do basenu. Basen wypełniony jest krystalicznie czystą błękitną wodą, w której prawdopodobnie relaksowali się Majowie.

Ik Kil Cenote (Shutterstock)

Poco Azul, Park Narodowy Chapada Diamantina, Brazylia

Położony w stanie Bahia w północno-wschodniej Brazylii Park Narodowy Chapada Diamantina jest pełny spektakularnych wodospadów i systemów jaskiń uformowanych przez rzeki, które płyną przez region. Stąd wydobywa się złoto oraz pozyskuje diamenty. Park jest prawdziwym skarbem natury, w którym znajdują się niezliczone baseny naturalne. Woda jednego z nich, Poco Azul, jest tak czysta, że pływanie w niej przypomina poruszanie się w przestworzach. Najlepszym momentem dnia, kiedy warto odwiedzić to miejsce, jest czas pomiędzy godzinami 13 a 15, kiedy to promienie słoneczne docierają do powierzchni wody.

Poco Azul (Shutterstock)

Giola Natural Pool, Thasos, Grecja

Położona na greckiej wyspie Thasos Giola jest przepiękną naturalną laguną przypominającą basen wyryty w skale. Dotarcie do basenu zajmuje trochę czasu, jednak widok rozciągający się na Morze Egejskie jest warty podjęcia takiego wysiłku. Zejście w dół do zbiornika odbywa się po gołej skale, dlatego trzeba zabrać ze sobą odpowiednie obuwie.

Giola Natural Pool (Shutterstock)

Wodospad Kuang Si Falls, Luang Prabang, Laos

Największy wodospad w okolicach Luang Prabang, Kuang Si Falls, jest wielokaskadową formacją z basenami naturalnymi o turkusowych wodach. Miejsce jest bardzo popularne wśród turystów. Wytyczono tutaj szlaki piesze i ustawiono kładki przebiegające nad kaskadami. Możliwe jest również wspięcie się na sam szczyt wodospadu, gdzie znajdują się najbardziej naturalne ze wszystkich basenów.

Kuang Si Falls, Laos (shilo2006/ flickr)

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating